Jak tanio naprawić pękniętą szybę w aucie?

Jak tanio naprawić pękniętą szybę w aucie?
Autor Krzysztof Witkowski
Krzysztof Witkowski14.08.2023 | 6 min.

Pęknięta szyba w samochodzie to problem, z którym spotkał się chyba każdy kierowca. Niestety koszt wymiany szyby w serwisie bywa bardzo wysoki. Czy da się tanio naprawić pękniętą szybę we własnym zakresie? W niniejszym poradniku postaram się odpowiedzieć na nurtujące kierowców pytania. Dowiesz się, jakie są przyczyny powstawania pęknięć, jak ocenić rodzaj uszkodzenia i wybrać właściwą metodę naprawy. Poznasz sposoby na domowe “leczenie” małych pęknięć przy użyciu specjalnych żywic i zestawów. Wyjaśnię, kiedy naprawa w serwisie będzie jednak konieczna. Podpowiem też, jak zadbać o szyby, by uniknąć podobnych uszkodzeń w przyszłości.

Jakie są przyczyny pękania szyb samochodowych?

Uszkodzenia mechaniczne

Najczęstszą przyczyną pęknięć szyb są uszkodzenia mechaniczne. Ostre kamienie wybite spod kół jadących z przodu pojazdów uderzają w przednią szybę, powodując rozległe pęknięcia. Również uderzenia drobnych odłamków skalnych na autostradach skutkują pojawieniem się małych pajączków na szybach. Parkowanie pod drzewami w czasie wietrznej pogody może spowodować uszkodzenie szyby spadającą gałęzią. Także niewłaściwe mycie i czyszczenie szyb twardymi przedmiotami prowadzi z czasem do zarysowań i osłabienia struktury szkła.

Naprężenia termiczne

Częstą przyczyną pęknięć szyb, szczególnie przedniej, są naprężenia termiczne. Gwałtowne ogrzanie zimnej szyby strumieniem ciepłego powietrza z nawiewu lub promieniami słonecznymi przy mroźnej pogodzie może doprowadzić do powstania rys. Różnica temperatur na powierzchni szyby wywołuje naprężenia prowadzące do pęknięcia. Dlatego zawsze przed uruchomieniem ogrzewania warto przetrzeć szybę skrobaczką i usunąć lód.

Wady produkcyjne

Choć rzadziej, ale zdarza się, że przyczyną pęknięcia jest wada fabryczna szyby. Niedopatrzenia na etapie produkcji szkła, jak niewłaściwe wygrzewanie lub chłodzenie, mogą prowadzić do powstawania wewnętrznych naprężeń i osłabienia struktury. Wtedy pęknięcia pojawiają się nieoczekiwanie bez wyraźnego powodu.

Ocena uszkodzeń i dobór metody naprawy

Rodzaje pęknięć szyb

Aby wybrać właściwą metodę naprawy, trzeba najpierw dokładnie obejrzeć i zidentyfikować rodzaj uszkodzenia. Rozróżniamy kilka typów pęknięć: - drobne odpryski i wykwity - małe, powierzchniowe pęknięcia, czasami trudno zauważalne - pojedyncze rysy i pęknięcia - głębokie lub długie, ale pojedyncze uszkodzenie - sieć włoskowatych pęknięć - gęsta siatka drobnych pajączków - pęknięcie przechodzące przez całą szybę - wykruszenie fragmentu szyby - ubytek z ostrymi krawędziami

Kiedy warto naprawić, a kiedy wymienić szybę?

Przy niewielkich wykwitach i rysach powierzchniowych naprawa jest możliwa i opłacalna. Jeśli jednak mamy do czynienia z siecią drobnych lub kilkoma głębokimi pęknięciami, lepiej wymienić szybę, gdyż naprawa może okazać się tymczasowa. Szybę trzeba koniecznie wymienić w przypadku pęknięcia na wylot lub wykrzuszenia fragmentu. Tak uszkodzona szyba grozi rozleceniem podczas jazdy.

Metody naprawy pęknięć

Do naprawy szyb samochodowych stosuje się specjalne żywice epoksydowe lub poliestrowe. Mniejsze uszkodzenia można naprawić samodzielnie przy użyciu gotowych zestawów. Większe wymagają profesjonalnej renowacji w serwisie za pomocą zaawansowanych żywic i metod naprawczych.

Jak tanio naprawić małe pęknięcie szyby?

Naprawa pęknięcia za pomocą żywicy

Do amatorskiej naprawy drobnych odprysków i rys nadają się specjalne zestawy z żywicą epoksydową. Żywica wypełnia pęknięcie, wnikając w jego strukturę i wiążąc szkło. Taką naprawę wykonuje się następująco: 1. Odtłuścić i oczyścić szybę w okolicy pęknięcia. 2. Zabezpieczyć okolicę taśmą i wyznaczyć miejsce naprawy. 3. Zmieszać żywicę z utwardzaczem zgodnie z instrukcją. 4. Nakładać żywicę cienką igłą wzdłuż pęknięcia. 5. Usunąć nadmiar i wygładzić powierzchnię. 6. Odczekać do wyschnięcia i utwardzenia się żywicy.

Zestawy do naprawy szyb

Gotowe zestawy do naprawy zawierają wszystko, co potrzebne do prostej naprawy pęknięć i odprysków w warunkach domowych. Znajdziemy w nich: - żywicę epoksydową w tubce z aplikatorem - szpatułki i igły do nakładania żywicy - papier ścierny do matowienia szyby - taśmę maskującą i nasadki szlifierskie - instrukcję krok po kroku Taki zestaw kosztuje zwykle od 30 do 80 zł i pozwala naprawić niewielkie uszkodzenia bez angażowania warsztatu.

Samodzielna naprawa krok po kroku

Aby samodzielnie naprawić małe pęknięcie lub odprysk szyby, wystarczy: 1. Oczyścić szybę w okolicy naprawy specjalnym środkiem. 2. Osuszyć szybę i odtłuścić ją np. alkoholem. 3. Oznaczyć miejsce naprawy taśmą i nałożyć masę uszczelniającą. 4. Wymieszać żywicę z utwardzaczem zgodnie z instrukcją. 5. Nakładać żywicę cienkim strumieniem wzdłuż pęknięcia. 6. Usunąć nadmiar i wyszlifować powierzchnię papierem ściernym. 7. Odczekać 1-2 dni, aż żywica stwardnieje. Gotowe!

Renowacja szyb samochodowych przez specjalistę

Profesjonalne żywice i metody naprawy

Warsztaty naprawcze dysponują profesjonalnymi żywicami i nowoczesnym sprzętem pozwalającym precyzyjnie naprawiać uszkodzenia szyb. Stosują specjalne żywice o regulowanej lepkości, które głęboko penetrują strukturę szkła. Używają też lamp utwardzających podczerwienią. Dzięki temu możliwa jest skuteczna naprawa nawet dużych pęknięć i siatek rys.

Orientacyjne koszty naprawy w warsztacie

Koszt profesjonalnej naprawy szyby waha się zwykle od 100 do 300 zł w zależności od rozmiaru uszkodzenia. Za małe wykwity i pojedyncze rysy trzeba liczyć się z wydatkiem ok. 100-150 zł. Rozległa sieć drobnych pęknięć to koszt rzędu 200-300 zł. Zawsze można wcześniej poprosić o wstępną wycenę.

Gdzie szukać sprawdzonego serwisu?

Renomowane warsztaty specjalizujące się w naprawie i wymianie samych znajdziemy najczęściej w większych miastach. Warto szukać serwisów poleconych przez innych kierowców lub sprawdzić opinie w internecie. Można też zapytać o serwis naprawczy w firmach zajmujących się ubezpieczeniami samochodowymi.

Jak uniknąć pękania szyb w przyszłości?

Odpowiednia konserwacja szyb

Aby zapobiec pękaniu szyb, należy o nie regularnie dbać i konserwować je preparatami o właściwościach antykorozyjnych. Warto też często czyścić szyby specjalnymi środkami usuwającymi tłuszcz i brud, które mogą powodować osłabienie struktury szkła. Nie należy natomiast stosować ostrych środków ściernych.

Likwidacja usterek powodujących naprężenia

Aby zapobiec pękaniu szyb pod wpływem nagłych zmian temperatury, należy dbać o sprawne działanie układu grzewczego i klimatyzacji. Usterki mogące powodować zbyt gwałtowne ogrzewanie lub schładzanie szyby trzeba niezwłocznie usuwać w warsztacie.

Ochrona przed uderzeniami i odpryskami

Warto stosować specjalne powłoki ochronne i folie zabezpieczające szyby przed uderzeniami kamieni czy odpryskami. Pomocne są też osłony na przednią szybę chroniące przed drobnymi odłamkami. Regularne mycie szyb pozwala usunąć ślady uderzeń, zanim dojdzie do pęknięcia.

Podsumowanie

Podstawowymi przyczynami pękania szyb w samochodach są uszkodzenia mechaniczne, naprężenia termiczne oraz wady produkcyjne. Przy niewielkich pęknięciach możliwa jest naprawa przy użyciu specjalnych żywic, którą przeprowadzić można we własnym zakresie. Jednak w przypadku rozległych uszkodzeń konieczny jest profesjonalny serwis naprawczy. Aby uniknąć pęknięć, należy dbać o szyby, wykrywać usterki oraz stosować osłony ochronne. Mamy nadzieję, że przedstawione w artykule wskazówki pomogą rozwiązać problem pękniętej szyby bez większych kosztów.

Najczęstsze pytania

Jak rozpoznać, czy pęknięcie nadaje się do samodzielnej naprawy?

Jeśli mamy do czynienia z niewielkimi odpryskami, pojedynczymi płytkimi rysami lub krótkimi pęknięciami - można podjąć próbę domowej naprawy przy użyciu specjalnych zestawów. Przy długich, rozgałęzionych lub głębokich pęknięciach konieczna będzie jednak pomoc warsztatu.

Jak długo trzeba czekać po nałożeniu żywicy, by móc używać samochodu?

Zwykle producenci zalecają odczekać od 24 do 48 godzin. Po tym czasie żywica powinna stwardnieć na tyle, by można było bezpiecznie użytkować samochód. Warto jednak unikać mycia szyby przez kolejne kilka dni.

Czy naprawiona żywicą szyba będzie wytrzymała lata?

Przy prawidłowo przeprowadzonej naprawie z dobrą jakościowo żywicą, wytrzymałość powinna być porównywalna ze zwykłą szybą. Jednak im większe i głębsze było uszkodzenie, tym większe ryzyko, że naprawa okaże się tymczasowa.

Czy pękniętą szybę można bezpiecznie naprawić samemu?

Przy niewielkich uszkodzeniach i zastosowaniu gotowych zestawów naprawczych, amatorska naprawa jest bezpieczna. Trzeba jednak dokładnie oczyścić szybę i postępować zgodnie z instrukcją krok po kroku. Przy większych pęknięciach lepiej skorzystać z pomocy fachowca.

Jak często trzeba wymieniać szyby w samochodzie?

Przy prawidłowej eksploatacji i konserwacji szyby powinny bez problemu przetrwać cały okres użytkowania samochodu. Wyjątkiem są uszkodzenia mechaniczne, które jednak da się naprawić. Nie ma zatem potrzeby okresowej wymiany szyb profilaktycznie.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kabel plusowy do akumulatora: jak wybrać i zainstalować
  2. Jak obliczyć i zapłacić akcyzę za samochód? stawki podatku akcyzowego
  3. Kalendarz wyścigów 2023 - wyniki, kierowcy i emocje sportów motorowych
  4. Amortyzatory - objawy zużycia i kiedy je wymienić? Poznaj wskazówki
  5. Diagnoza i naprawa awarii elektrycznych - szybko i tanio
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Krzysztof Witkowski
Krzysztof Witkowski

Od zawsze intrygowała mnie moc i piękno maszyn na czterech kółkach, dlatego chcę podzielić się tą fascynacją z Wami. Na naszej stronie znajdziecie recenzje najnowszych modeli samochodów, porady dotyczące konserwacji pojazdów, a także ciekawostki ze świata motoryzacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły