Opony zimowe - kiedy warto wymienić?

Opony zimowe - kiedy warto wymienić?
Autor Krzysztof Witkowski
Krzysztof Witkowski28.08.2023 | 7 min.

Zmiana opon z letnich na zimowe i z powrotem to rutynowe zabiegi, które większość kierowców wykonuje co roku. Jednak nadal pojawia się wiele wątpliwości dotyczących tego, kiedy dokładnie należy wymienić ogumienie, jakie opony wybrać, gdzie je kupić i po ile, jak je przechowywać oraz kiedy ponownie założyć letnie. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące kierowców pytania, aby ułatwić im podjęcie optymalnych decyzji.

Kiedy wymieniać opony na zimowe?

Przepisy dotyczące opon zimowych

W Polsce nie ma przepisów nakazujących używanie opon zimowych w określonym terminie. Jednak zgodnie z prawem, od 1 listopada do 31 marca, kierowcy muszą dostosować opony do panujących warunków atmosferycznych. Oznacza to, że w razie opadów śniegu, oblodzonej jezdni czy ujemnych temperatur, jazda na letnich oponach jest niedopuszczalna. Grozi za to mandat w wysokości nawet 500 zł. Dlatego rozsądnie jest wymienić koła przed nadejściem zimy, najlepiej już w październiku.

Zalecenia producentów opon

Specjaliści zalecają wymianę opon, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7°C. Poniżej tego progu zimowe ogumienie zapewnia lepszą przyczepność na mokrej i oblodzonej nawierzchni. Niektórzy producenci radzą montować zimówki, gdy słupki rtęci wskazują 0-5°C. Im wcześniej założymy opony zimowe, tym bezpieczniej pojedziemy w chłodne, jesienne dni.

Porady ekspertów

Eksperci z branży motoryzacyjnej zalecają wymianę opon na około miesiąc przed typowym nadejściem zimy w danym regionie. W większości kraju oznacza to przełom października i listopada. Pozwoli to uniknąć pośpiechu i kolejek w serwisach tuż przed pierwszymi opadami śniegu. Dodatkowo nowe opony zimowe będą miały więcej czasu na docieranie, co zapewni lepszą przyczepność.

Jakie opony wybrać na zimę?

Opony z kolcami czy bez?

Opony zimowe bez kolców radzą sobie dobrze na zaśnieżonej i oblodzonej nawierzchni. Jednak te z mikrokolcami zapewniają jeszcze lepszą przyczepność na lodzie i zmrożonym śniegu. Warto je wybrać, jeśli często poruszamy się po zaśnieżonych, górskich drogach. Kolce nie są potrzebne w mieście, gdzie śnieg jest na bieżąco odśnieżany.

Twardość mieszanki gumowej

Miękka guma lepiej radzi sobie na śniegu, a twardsza na lodzie. Dla kierowców jeżdżących głównie po mieście wystarczą opony o twardości 65-70 Shore’a. Na trasach poza miastem lepsze będą twarde zimówki (75-85 Shore’a).

Wzór bieżnika

Najlepszą przyczepność zapewniają opony z bieżnikiem o głębokim, lamelkowym wzorze. Powinien mieć mnóstwo rowków i lamelek, które odprowadzają wodę, śnieg i błoto. Im więcej „zębów”, tym lepiej.

Gdzie kupić opony zimowe?

W warsztacie czy przez internet?

Zakup opon wraz z montażem w wyspecjalizowanym warsztacie samochodowym gwarantuje profesjonalną obsługę i sprawdzenie stanu ogumienia. Jednak często wiąże się z wyższą ceną. Tańszym rozwiązaniem może być zamówienie opon przez internet i samodzielny montaż. Trzeba jednak sprawdzić opinie o sklepie i zamawiać tylko u sprawdzonych sprzedawców.

Rabaty i promocje

Wymiana opon to dobry moment na polowanie na promocje i rabaty. W okresie jesiennym wiele warsztatów i sklepów internetowych oferuje zniżki na komplety kół zimowych. Warto porównać ceny w różnych miejscach i wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Opinie na temat sklepów i marek

Przed zakupem sprawdź opinie innych użytkowników na temat wybranego sklepu oraz rozważanych marek i modeli opon. Pomoże to uniknąć nieuczciwych sprzedawców i zakupu niepewnej jakości produktów. Postaw na sprawdzone marki premium, które gwarantują bezpieczeństwo.

Ile kosztuje wymiana opon na zimowe?

Opony zimowe - kiedy warto wymienić?

Cena samego kompletu opon

Ceny nowych opon zimowych zaczynają się od 250-300 zł za sztukę w przypadku tych najtańszych. Opony premium klasy premium mogą kosztować nawet 1000 zł za koło. Do tego dochodzi cena felg, jeśli ich nie mamy. Cały komplet warto kupić w jednym miejscu, aby ogumienie było tego samego typu.

Koszt montażu i wyważenia

Stawki za montaż 4 opon z wyważeniem zaczynają się od 100-150 zł. Warsztaty oferujące wymianę opon na miejscu mogą liczyć 150-250 zł. Do tego należy doliczyć ewentualny koszt demontażu starych kół z felg. Niektóre zakłady oferują gratisowe przechowanie opon.

Dodatkowe usługi przy wymianie

Wraz z wymianą opon warto zlecić dodatkowe usługi: przegląd kół i układu hamulcowego, pomiar geometrii zawieszenia, sprawdzenie amortyzatorów. Kompleksowa obsługa zagwarantuje bezpieczeństwo na zimowych drogach. Niektóre ASO oferują przy okazji wymiany rabaty na dodatkowe usługi.

Jak przechowywać opony zimowe?

Warunki przechowywania

Opony należy przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, najlepiej w temperaturze 5-20°C. Nie powinny być narażone na działanie promieni UV i ekstremalnych temperatur. Nie wolno ich składować w pobliżu silników, olejów czy benzyny.

Zabezpieczenie przed uszkodzeniami

Aby zabezpieczyć opony przed uszkodzeniami mechanicznymi, należy ułożyć je pionowo na specjalnych stojakach lub poziomo na czystej, twardej powierzchni. Nie wolno ich składować jedna na drugiej bez przekładek. Można je dodatkowo osłonić specjalnymi pokrowcami.

Gdzie trzymać opony w lecie?

Opony można przechowywać w garażu, piwnicy, komórce lub skrytce garażowej, o ile zapewniają one odpowiednie warunki. Dobrym i wygodnym rozwiązaniem jest też skorzystanie z usługi przechowalni opon oferowanej przez warsztaty samochodowe.

Kiedy zmienić opony z powrotem na letnie?

Temperatura opon zimowych

Gdy temperatury wiosenne przekroczą 7°C, zimówki zaczynają się przegrzewać, co negatywnie wpływa na ich właściwości jezdne. Dlatego zaleca się wymianę na letnie przy temperaturach rzędu 5-10°C.

Stan nawierzchni i pogoda

Należy obserwować prognozy pogody i stan dróg. Gdy nocne przymrozki ustąpią całkowicie, a nawierzchnie będą suche, nadszedł czas na zmianę opon. Zimowe koła na letnie warto zmienić ok. 1 miesiąca po nadejściu wiosny.

Zalecenia ekspertów

Specjaliści zalecają wymianę opon na letnie w okresie od początku kwietnia do połowy maja, w zależności od lokalnego klimatu. Wcześniejsza zmiana opon naraża na ryzyko w poślizg na zimowej pogodzie. Późniejsza skutkuje przegrzewaniem kół.

Podsumowanie

Wymiana opon z letnich na zimowe i z powrotem to rutynowe zabiegi, które warto wykonać w odpowiednim czasie, aby zapewnić bezpieczeństwo jazdy. Kluczowe jest dostosowanie ogumienia do panujących warunków pogodowych i drogowych. Wybierając nowe opony zimowe, należy zwrócić uwagę na obecność kolców, twardość mieszanki i wzór bieżnika. Komplet kół najlepiej kupić w jednym miejscu, porównując ceny i promocje. Przy wymianie warto wykonać dodatkowe przeglądy, aby mieć pewność, że auto jest gotowe na zimę. Odpowiednie przechowywanie opon latem zapewni im długą żywotność i niezmienione parametry. terminowe wykonanie tych rutynowych prac profilaktycznych pozwoli spokojnie i bezpiecznie jeździć zimą.

Najczęściej zadawane pytania

Nie ma przepisu nakazującego używanie zimówek w określonych terminach. Jednak od 1 listopada do 31 marca opony muszą być dostosowane do warunków pogodowych. Przy śniegu czy mrozie jazda na letnich oponach jest niedozwolona.

W warsztacie mamy pewność fachowej obsługi, ale ceny bywają wyższe. Zakup przez internet może być tańszy, ale trzeba uważnie sprawdzać opinie o sklepie i renomę sprzedawcy.

W chłodnym, suchym i ciemnym miejscu (5-20°C), np. garażu, piwnicy lub przechowalni opon. Opony muszą być zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem promieni słonecznych.

Opony zimowe powinny mieć bieżnik o głębokości minimum 4 mm. Produkcji zalecają wymianę opon po przejechaniu 40-50 tys. km lub po około 5-6 sezonach.

Tak, opony zimowe z mikrokolcami są w pełni legalne. Zapewniają jeszcze lepszą przyczepność na oblodzonej nawierzchni niż opony bez kolców.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kabel plusowy do akumulatora: jak wybrać i zainstalować
  2. Jak obliczyć i zapłacić akcyzę za samochód? stawki podatku akcyzowego
  3. Kalendarz wyścigów 2023 - wyniki, kierowcy i emocje sportów motorowych
  4. Amortyzatory - objawy zużycia i kiedy je wymienić? Poznaj wskazówki
  5. Diagnoza i naprawa awarii elektrycznych - szybko i tanio
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Krzysztof Witkowski
Krzysztof Witkowski

Od zawsze intrygowała mnie moc i piękno maszyn na czterech kółkach, dlatego chcę podzielić się tą fascynacją z Wami. Na naszej stronie znajdziecie recenzje najnowszych modeli samochodów, porady dotyczące konserwacji pojazdów, a także ciekawostki ze świata motoryzacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

EksploatacjaSkrzynia DSG - zalety i wady

Skrzynia DSG - podwójne sprzęgło łączy zalety manualnej i automatycznej skrzyni biegów. Zapewnia płynne, błyskawicznie szybkie zmiany przełożeń, większy komfort jazdy oraz potencjalne oszczędności paliwa. Jak działa i dla kogo się nadaje?