Ozonowanie samochodu - czy warto?

Ozonowanie samochodu - czy warto?
Autor Krzysztof Witkowski
Krzysztof Witkowski21 sierpnia 2023 | 7 min

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem ozonatora do samochodu. Nic dziwnego - ozonowanie auta to szybki i skuteczny sposób na pozbycie się przykrych zapachów, zarazków oraz alergenów. Co więcej, regularne oczyszczanie wnętrza pojazdu ozonem może znacząco poprawić komfort jazdy. Jednak czy na pewno warto inwestować w ozonowanie samochodu?

Czym jest ozonowanie samochodu?

Ozonowanie auta polega na umieszczeniu w jego wnętrzu specjalnego urządzenia, które wytwarza ozon - silnie utleniający gaz. Dzięki swoim właściwościom, ozon skutecznie neutralizuje wszelkie nieprzyjemne zapachy, niszczy drobnoustroje chorobotwórcze oraz usuwa alergeny. Proces ten trwa zazwyczaj od kilkunastu minut do kilku godzin i nie wymaga obecności kierowcy w samochodzie. Po zakończeniu ozonowania, należy dokładnie przewietrzyć auto, aby usunąć resztki ozonu.

Istnieją dwa rodzaje urządzeń do ozonowania samochodu - przenośne ozonatory oraz ozonatory montowane na stałe w aucie. Te pierwsze są tańsze i wygodniejsze w użyciu, ale mają mniejszą moc, przez co proces jest wolniejszy. Ozonatory montowane fabrycznie są droższe, ale zapewniają szybsze i skuteczniejsze działanie.

Zalety ozonowania samochodu

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Jedną z największych zalet ozonowania jest eliminacja przykrych zapachów z wnętrza samochodu. Ozon skutecznie neutralizuje woń potu, dymu papierosowego, przewożonej żywności, chemii samochodowej oraz odorów pochodzenia zwierzęcego. Co ważne, w odróżnieniu od tradycyjnych odświeżaczy powietrza, ozon nie maskuje zapachu, tylko go całkowicie usuwa.

Dezynfekcja wnętrza

Ozon działa bakteriobójczo i wirusobójczo, dlatego regularne ozonowanie auta pozwala utrzymać jego wnętrze w higienicznej czystości. Zabija roztocza, grzyby pleśniowe oraz inne alergeny obecne w samochodzie. Co więcej, niszczy wirusy grypy, przeziębienia i niektóre szczepy koronawirusa. Ozonowanie auta to doskonały sposób na walkę z chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Poprawa jakości powietrza

Proces ozonowania nie tylko eliminuje przykre zapachy i zarazki, ale także poprawia ogólną jakość powietrza w kabinie samochodu. Dzięki regularnemu stosowaniu tej metody, we wnętrzu auta utrzymuje się świeżość i czystość powietrza. To znacząco wpływa na komfort jazdy.

Wady i zagrożenia związane z ozonowaniem

Możliwe uszkodzenie elementów wykończenia

Choć ozonowanie generalnie jest bezpieczne dla samochodu, w niektórych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia delikatnych elementów wykończenia wnętrza. Dotyczy to głównie samochodów z najstarszych roczników, które mają oryginalne wyposażenie. Dlatego przed ozonowaniem warto sprawdzić instrukcję obsługi auta.

Ryzyko zatrucia ozonem

Choć w niskich stężeniach ozon jest bezpieczny, to przy dużym natężeniu może wywoływać objawy zatrucia. Dlatego bardzo ważne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta ozonatora i dokładne przewietrzanie auta po zakończeniu procesu. Nie wolno wchodzić do wnętrza samochodu w trakcie ozonowania.

Wysokie koszty

Wadą ozonowania auta są dość wysokie koszty zakupu profesjonalnego ozonatora. Ceny nowoczesnych urządzeń do montażu fabrycznego zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Natomiast dobrej jakości ozonatory przenośne kosztują od kilkuset do ponad tysiąca złotych.

Kiedy warto ozonować auto?

Ozonowanie samochodu - czy warto?

Po długiej podróży z zwierzętami lub dziećmi

Jeśli wracamy z dalekiej trasy, podczas której wieźliśmy psy, koty lub małe dzieci, ozonowanie auta pomoże pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Świetnie sprawdzi się również po powrocie z wakacji nad morzem, gdy w samochodzie unosi się woń słonej wody, piasku i ryb.

Przed sprzedażą używanego samochodu

Ozonowanie jest bardzo pomocne przy przygotowywaniu auta do sprzedaży. Pozwala skutecznie uporać się z trwałymi zapachami papierosów, chemii samochodowej czy stęchlizny. Kupujący doceni świeżość i czystość wnętrza podczas oględzin auta.

Po zalaniu auta wodą

Jeśli do wnętrza samochodu dostała się woda np. podczas ulewy lub powodzi, ozon pomoże uporać się z wilgocią i nieprzyjemnym zatęchłym zapachem. Ozonowanie w połączeniu z osuszaniem auta przyspieszy proces renowacji wnętrza.

Jak przeprowadzić ozonowanie we własnym zakresie?

Wybór odpowiedniego ozonatora

Na rynku dostępne są ozonatory samochodowe różnej wielkości i mocy. Przy wyborze urządzenia należy wziąć pod uwagę rozmiar auta oraz zakres jego zanieczyszczenia. Do małych samochodów wystarczy niewielki ozonator przenośny. Do większych aut, z dużym nagromadzeniem zabrudzeń, lepiej wybrać ozonator o większej mocy.

Przygotowanie samochodu

Przed rozpoczęciem ozonowania warto dokładnie posprzątać wnętrze auta - odkurzyć tapicerkę, wyczyścić dywaniki i wytrzeć plastikowe elementy wyposażenia. Należy też usunąć z samochodu wszystkie rzeczy, które mogłyby ulec uszkodzeniu pod wpływem ozonu, np. żywność, kosmetyki, rośliny.

Bezpieczne ozonowanie krok po kroku

Proces ozonowania należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją obsługi ozonatora. Ważne jest dokładne uszczelnienie samochodu i ustawienie właściwego czasu pracy urządzenia. Po zakończeniu ozonowania, auto musi być intesywnie wywietrzone przez minimum kilkanaście minut. Dopiero gdy nie czuć już zapachu ozonu, można wejść do środka.

Profesjonalne ozonowanie - koszty i korzyści

Gdzie można zlecić ozonowanie auta?

Profesjonalne ozonowanie samochodu można zlecić w wyspecjalizowanych firmach zajmujących się czyszczeniem aut. Coraz więcej zwykłych myjni również oferuje taką usługę. Ozonowaniem zajmują się także niektóre serwisy blacharsko-lakiernicze przy okazji renowacji aut po wypadkach.

Ile kosztuje profesjonalna usługa?

Ceny profesjonalnego ozonowania samochodu wahają się zwykle od kilkudziesięciu do 150-200 zł w zależności od wielkości auta, stopnia jego zanieczyszczenia oraz firmy usługowej. Niektóre serwisy oferują zniżki przy zakupie pakietu kilku ozonowań.

Czy warto skorzystać z profesjonalistów?

Jeśli nie dysponujemy własnym ozonatorem, zdecydowanie warto zlecić ozonowanie specjalistom. Mają oni dostęp do profesjonalnego sprzętu o dużej mocy, dzięki czemu proces jest szybszy i bardziej skuteczny. Dodatkowo, w profesjonalnych firmach można liczyć na fachową obsługę i porady ekspertów.

Podsumowanie

Ozonowanie samochodu ma swoje liczne zalety - pozwala uporać się z nieprzyjemnymi zapachami, zarazkami i alergenami we wnętrzu auta. Jest to szybki, skuteczny i stosunkowo tani sposób na poprawę jakości powietrza w kabinie. Jednak niesie ze sobą także pewne zagrożenia, jeśli nie jest przeprowadzane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Korzystając z ozonatora, warto dokładnie zapoznać się z instrukcją i stosować się do zaleceń producenta. Mimo wysokich kosztów urządzeń, ozonowanie we własnym zakresie jest tańsze niż profesjonalna usługa. Jednak amatorskie ozonowanie może być mniej skuteczne. Dlatego w niektórych przypadkach lepiej zlecić zabieg specjalistom.

Najczęstsze pytania

Zwykle wystarczy 15-30 minut w przypadku mniejszego zanieczyszczenia auta. Przy większych zabrudzeniach proces może potrwać nawet 1-2 godziny.

Nie, ozonowanie samochodu musi być przeprowadzane przy pustym wnętrzu, gdyż opary ozonu są toksyczne dla ludzi i zwierząt.

Nie, jeśli stosuje się odpowiednie dawki ozonu. Jednak przed ozonowaniem warto sprawdzić instrukcję samochodu.

Ceny zaczynają się od kilkuset złotych w przypadku małych ozonatorów przenośnych. Duże ozonatory mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

W przypadku samochodu używanego codziennie zaleca się ozonowanie co 2-3 miesiące. Jeśli auto służy tylko okazjonalnie, wystarczy 1-2 razy w roku.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kabel plusowy do akumulatora: jak wybrać i zainstalować
  2. Kolektor ssący: czym jest i jak dbać o kolektor dolotowy
  3. Technologie bezpieczeństwa i przestrzeganie przepisów - jak zadbać o bezpieczeństwo w firmie?
  4. Łańcuchy na opony - jak zamontować bezpiecznie i skutecznie zapobiec poślizgom w czasie zimy?
  5. Pozycjonowanie strony w Google
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Krzysztof Witkowski
Krzysztof Witkowski

Od zawsze intrygowała mnie moc i piękno maszyn na czterech kółkach, dlatego chcę podzielić się tą fascynacją z Wami. Na naszej stronie znajdziecie recenzje najnowszych modeli samochodów, porady dotyczące konserwacji pojazdów, a także ciekawostki ze świata motoryzacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.33 Liczba głosów: 3

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły