Adrenalina i szybkość: Wszystko, co musisz wiedzieć o 'Szybcy i Wściekli 10'

Adrenalina i szybkość: Wszystko, co musisz wiedzieć o 'Szybcy i Wściekli 10'
Autor Łukasz Przybylski
Łukasz Przybylski21 grudnia 2023 | 8 min

Szybcy i wściekli 10 cały film to najnowsza odsłona kultowej serii filmów akcji, która zadebiutowała na kinowych ekranach w 2001 roku. W dziesiątej części powracają dobrze znani bohaterowie z Dominicem Toretto (Vin Diesel) na czele, a także sprawdzone schematy fabularne - szybkie samochody, niebezpieczne pościgi oraz rodzinne więzi łączące ekipę Toretto.

Kluczowe wnioski:

  • Vin Diesel ponownie wciela się w główną rolę Dominica Toretto.
  • Fani mogą liczyć na występy ulubionych bohaterów, w tym Letty Ortiz (Michelle Rodriguez).
  • Nie zabraknie szalonych pościgów samochodowych i kaskaderskich popisów.
  • Pojawiają się nowe postacie, które dołączają do ekipy Toretto.
  • Czy to ostatnia część przygód rodziny Toretto? Przekonamy się oglądając film.

Szybcy i Wściekli 10 - akcja i emocje na ekranie

W maju 2023 roku na ekrany kin wszedł dziesiąty już film z serii "Szybcy i wściekli". Po pięcioletniej przerwie fani mogli w końcu zobaczyć dalsze losy Dominica Toretto (Vin Diesel) i jego rodziny. I choć wydawało się, że po tylu częściach twórcom zabraknie pomysłów na fabułę, "Szybcy i wściekli 10" zaskakująco nie rozczarowuje.

Film rozpoczyna się chwilę po wydarzeniach z poprzedniej części. Dom prowadzi spokojne życie z Letty i synem Brianem, jednak spokój zakłóca pojawienie się tajemniczego i niebezpiecznego przeciwnika. Jest nim Dante (Jason Momoa), syn Hernana Reyesa - bossa narkotykowego pokonanego przed laty przez Doma i jego ekipę. Przez wiele lat Dante knuł intrygę, która ma doprowadzić do upadku rodziny Toretto. Aby pokrzyżować jego plany, Dom będzie musiał połączyć siły ze starymi sojusznikami i wrogami.

Powroty ulubionych bohaterów

W dziesiątej odsłonie serii powracają praktycznie wszyscy kluczowi bohaterowie z poprzednich części. Oprócz Diesela i Rodrigueza, w filmie ponownie zagrają Tyrese Gibson jako Roman Pearce, Chris "Ludacris" Bridges jako Tej Parker, Nathalie Emmanuel jako Ramsey, Sung Kang jako Han, Charlize Theron jako Cipher i Helen Mirren jako Magdalene Shaw. Fani mogą więc liczyć na powroty ulubionych postaci i kontynuację wątków fabularnych z wcześniejszych filmów.

Jednocześnie do ekipy dołączają nowe gwiazdy - oprócz Jasona Momoy w rolę syna Hernana Reyesa wciela się również Brie Larson. Aktorka znana z takich produkcji jak "Kapitan Marvel" gra tajemniczą postać o imieniu Tess, której rola w fabule dopiero zostanie ujawniona. W epizodycznych rolach pojawią się także m.in. Alan Ritchson, Daniela Melchior oraz WWE wrestlerka Sasha Banks.

Szybkość i adrenalina w najnowszej odsłonie serii

Adrenalina i szybkość: Wszystko, co musisz wiedzieć o 'Szybcy i Wściekli 10'

Mimo że seria "Szybcy i wściekli" istnieje już ponad 20 lat, wciąż potrafi zaskoczyć fanów niesamowitymi scenami kaskaderskimi i szalonymi pościgami. Pod tym względem "Szybcy i wściekli 10" stoją na wysokości zadania - twórcy postarali się, aby podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej. W filmie zobaczymy m.in. pościg ulicami Rzymu, wyścig Lamborghinim po lodzie na Antarktydzie oraz scenę, gdy Dodge Charger przeskakuje nad rozwalonym mostem, przelatując nad przepaścią!

Tego typu popisy sprawią, że fani serii poczują się jak w domu. Adrenalina gwarantowana! Co więcej, twórcy obiecują, że to dopiero początek atrakcji. Kolejne części mają przynieść jeszcze bardziej szalone sceny kaskaderskie, na realizację których pozwala wciąż rosnący budżet serii. W planach są m.in. sceny na pustyni Atacama, w dżungli amazońskiej oraz w kosmosie!

Nowe lokalizacje

Wspomniane sceny na Antarktydzie i w Rzymie to tylko niektóre z nowych, egzotycznych lokalizacji, które zobaczymy w "Szybkich i wściekłych 10". Ekipa Toretto udaje się również do takich miejsc jak Portugalia, Brazylia oraz Londyn. Zdjęcia realizowano także m.in. w Los Angeles, Madrycie, Watford oraz Hertfordshire w Wielkiej Brytanii. Przepiękne, różnorodne plenery sprawiają, że dziesiąta część prezentuje się wyjątkowo efektownie.

Vin Diesel powraca jako Dominic Toretto

Adrenalina i szybkość: Wszystko, co musisz wiedzieć o 'Szybcy i Wściekli 10'

Jak w każdej części serii, także i tym razem absolutną gwiazdą filmu jest Vin Diesel, powracający w roli charyzmatycznego Dominica Toretto. Aktor jest nie tylko odtwórcą głównej roli, ale także producentem wykonawczym całej serii. To właśnie on nadał jej charakterystyczny, rodzinny ton i uczynił z Domina bohatera-ikonę kina akcji. Trudno wyobrazić sobie "Szybkich i wściekłych" bez Diesela na czele - na szczęście aktor nie zamierza żegnać się z tą rolą.

"Ta seria to moje dziecko, moja pasja. Dopóki będę miał siłę i wenę, będę wracał jako Dominic Toretto" - zapowiedział Vin Diesel. I choć jego bohater zbliża się już do 50. urodzin, na brak siły i werwy nie może narzekać. W dziesiątej odsłonie Toretto znów popisuje się nadludzką sprawnością i odwagą, pokonując w pojedynkę całe bandy przeciwników. "Jestem dumny, że mogę wcielać się w takiego bohatera i dawać widzom pozytywne przesłanie o sile rodziny" - dodał aktor.

Michelle Rodriguez znów wciela się w Letty Ortiz

Nierozłączną partnerką Dominica od pierwszej części serii jest Letty Ortiz, kreowana przez Michelle Rodriguez. Ich burzliwy związek przechodził wzloty i upadki, jednak ostatecznie para znów jest razem i wychowuje syna. Rodriguez z dumą traktuje swoją rolę w franchise:

"Gram silną, niezależną kobietę, która nie boi się stanąć ramię w ramię z facetami. Jest dla mnie wielkim honorem wcielać się w postać, która inspiruje dziewczyny na całym świecie do realizowania swoich pasji" - Michelle Rodriguez.

Aktorka zapowiada także, że w kolejnych częściach rola Letty będzie jeszcze bardziej rozbudowana. Być może w końcu doczekamy się nawet ślubu tej nieco zaskakującej, lecz bardzo zgodnej pary!

Nowi bohaterowie dołączają do ekipy Toretto

Oprócz sprawdzonych bohaterów, w dziesiątej odsłonie pojawia się też wielu nowych, barwnych bohaterów. Najważniejszym z nich jest oczywiście Dante - zagrany przez Jasona Momoę syn i zarazem wróg Hernana Reyesa. Aktor znany z takich produkcji jak "Gra o tron" czy "Aquaman" wnosi do serii sporą dawkę testosteronu i fajnie komponuje się z Dieselем. Ich pojedynki są naprawdę elektryzujące!

Bardzo ciekawie zapowiada się również postać grana przez Brie Larson. Choć na razie owiana jest aurą tajemnicy, wydaje się odgrywać znaczącą rolę w fabule i być może połączy siły z Domem. Warto także wymienić epizodyczne role Danieli Melchior oraz Sashy Banks - obie aktorki wnoszą do filmu sporą dawkę uroku i dziewczęcej energii.

BohaterAktorRola
Vin DieselDominic TorettoGłówny bohater, przywódca rodziny Toretto
Michelle RodriguezLetty OrtizDziewczyna i matka syna Dominica
Jason MomoaDanteSyn i wróg Hernana Reyesa
Brie LarsonTessTajemnicza postać, nowa sojuszniczka?

Kaskaderskie popisy i niesamowite pościgi samochodowe

Jak wspomniano wcześniej, "Szybcy i wściekli 10" rozpoczynają serię od popisów kaskaderskich i scen pościgów. A aby tego typu ujęcia wypadły maksymalnie efektownie, twórcy sięgnęli po najlepszych specjalistów. Koordynatorem kaskaderów i reżyserem drugiej ekipy był Spiro Razatos, który pracował przy poprzednich częściach cyklu, a także przy innych znanych filmach akcji takich jak "John Wick", "Avengers" i "Captain Marvel".

Razatos zadbał o najdrobniejsze detale i dbałość o bezpieczeństwo kaskaderów podczas najtrudniejszych scen. Owocem jego pracy są zapierające dech w piersi ujęcia, które na długo pozostaną w pamięci widzów. Szczególnie scena skoku Dodge'a Chargera przez rozwalony most wywołuje ciarki. Co więcej, okazuje się, że... nie była realizowana przy użyciu efektów specjalnych! To prawdziwy, 10-metrowy skok samochodu, który przeszedł do historii kina.

Podobnie jak słynna scena skoku czołgu z poprzedniej części serii - tym razem zawodowy kaskader Joe Watts pilotował specjalnie przystosowany pojazd, który naprawdę wzbił się w powietrze! Takiego poziomu nie powstydziłyby się hollywoodzkie superprodukcje. Twórcom "Szybkich i wściekłych" należą się ogromne brawa za odwagę i pomysłowość.

Co więcej, sukces dziesiątej odsłony sprawia, że przyszłość serii rysuje się w jasnych barwach. Studio Universal zapowiedziało już, że powstaną kolejne sequle z Vin Dieselen w roli Dominica Toretto. Aktor ma podpisany kontrakt aż na 12. część! Ponadto są plany stworzenia spin-offów skupiających się na losach innych bohaterów rodziny Toretto - mówi się o solowych produkcjach poświęconych Romanowi Pearce'owi (Tyrese Gibson) i Hanowi (Sung Kang).

Jedno jest pewne - po dwóch dekadach "Szybcy i wściekli" wciąż mają bardzo dużo paliwa w baku. I z pewnością zmierzają po kolejne kinowe rekordy!

Czy to już koniec przygód rodziny Toretto?

Mimo entuzjastycznych zapowiedzi kontynuacji, Vin Diesel zapewnił, że każda część "Szybkich i wściekłych" może być potraktowana jak zwieńczenie sagi. Dlatego fabuła dziesiątego filmu została tak skonstruowana, aby zadowolić wid

Podsumowanie

W maju 2023 roku miała miejsce premiera dziesiątej już części kultowej serii filmów akcji "Szybcy i wściekli". Produkcja nosząca tytuł "Szybcy i wściekli 10" kontynuuje losy rodziny Dominica Toretto, na czele której stoi, jak zwykle, charyzmatyczny Vin Diesel. Tym razem ekipa Toretto musi zmierzyć się z nowym, niebezpiecznym wrogiem - synem pokonanego w poprzedniej części bossa narkotykowego Hernana Reyesa.

W filmie nie brakuje sprawdzonych składników, które sprawiły, że seria "Szybcy i wściekli" stała się aż tak popularna. Są więc szalone pościgi samochodowe, niesamowite sceny kaskaderskie realizowane w egzotycznych plenerach oraz wątki sensacyjne przeplatające się z rodzinnymi. Do swoich ról powraca plejada gwiazd z Michelle Rodriguez i Tyrese Gibsonem na czele. Pojawiają się także nowe twarze, w tym Jason Momoa.

Szybcy i Wściekli 10, , czy warto? Zdecydowanie tak - to świetna rozrywka dla fanów kina akcji oraz widzów, którzy chcą po prostu dobrze się bawić. Produkcja gwarantuje emocje, adrenalinę i mnóstwo zaskakujących zwrotów akcji. Co więcej, sukces filmu otwiera drogę do realizacji kolejnych części lub spin-offów osadzonych w tym samym świecie filmowym. Jedno jest pewne - o rodzinie Toretto jeszcze usłyszymy!

5 Podobnych Artykułów

  1. Kabel plusowy do akumulatora: jak wybrać i zainstalować
  2. Jak obliczyć i zapłacić akcyzę za samochód? stawki podatku akcyzowego
  3. Renowacja i kolekcjonowanie klasycznych aut - wszystko co musisz wiedzieć
  4. Filtry powietrza - jak je czyścić i wymieniać? Zadbaj o zdrowie Twoje i bliskich!
  5. Jak zadbać o bezpieczeństwo i działanie urządzeń? Sprawdź konieczne czynności konserwacyjne
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Łukasz Przybylski
Łukasz Przybylski

Jako pasjonat motoryzacji testuję dla Was najnowsze auta elektryczne. Dzielę się moją wiedzą o tuningu i akcesoriach, aby Wasz pojazd był wyjątkowy. Interesują mnie wyścigi oraz historię motoryzacji. Lubię pisać o nowinkach technicznych i bezpieczeństwie na drodze. Moim celem jest dostarczanie Wam rzetelnych porad, abyście czuli się pewnie za kierownicą wymarzonego samochodu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły