Serwis i naprawa klimatyzacji samochodowej - jak przebiega, kiedy ją zlecić i ile kosztuje?

Serwis i naprawa klimatyzacji samochodowej - jak przebiega, kiedy ją zlecić i ile kosztuje?
Autor Krzysztof Witkowski
Krzysztof Witkowski27 maja 2024 | 3 min

Klimatyzacja samochodowa to w większości nowych aut już standard, bez którego kierowcom trudno się obejść. Jako że działa on na zasadzie układu zamkniętego, tym ważniejsze jest utrzymanie go w dobrej konfycji, by zarówno spełniał swoje funkcje jak i nie powodował przykrych skutków dla naszego zdrowia. Kiedy należy wykonać serwis i sprawdzenie szczelności klimatyzacji w naszym pojeździe?

1. Serwis klimatyzacji samochodowej - dlaczego jest ważny?

2. Serwis i odgrzybianie klimatyzacji w aucie - jak często je wykonywać?

3. Naprawa klimatyzacji samochodowej - kiedy zgłosić się do serwisu?

4. Czas trwania i cena naprawy klimatyzacji

Serwis klimatyzacji samochodowej - dlaczego jest ważny?

naprawa klimatyzacji samochodowej

Nie da się ukryć, że sprawna klimatyzacja w aucie to prawdziwe zbawienie gdy przychodzą upalne dni. Jednak uszkodzona lub brudna instalacja nie tylko sprawia, że nie możemy wykorzystać jej możliwości, ale także negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Serwis klimy to zatem bardzo ważna sprawa, której nie powinniśmy bagatelizować. Powietrze, które wdychamy podczas przebywania w samochodzie, przechodzi bowiem przez filtry klimatyzacji. Z tego powodu zadbanie o sprawność klimy powinniśmy traktować równie poważnie, jak ogólny przegląd i dbanie o dobry stan naszego samochodu.

Serwis i odgrzybianie klimatyzacji w aucie - jak często je wykonywać?

Serwis klimy polega nie tylko na jej nabiciu, ale również sprawdzeniu, czy wszystkie elementy układu pracują tak, jak należy. Przegląd klimatyzacji samochodowej powinniśmy wykonywać z podobną częstotliwością jak przegląd techniczny całego auta - co najmniej raz w roku. Co jednak ważne, z tej rutyny należy wyłączyć proces odgrzybiania. Ten wymaga od nas więcej uwagi, ponieważ należy go wykonać minimum dwa razy w ciągu roku: przed sezonem letnim oraz przed sezonem zimowym. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że filtrowane powietrze będzie czyste i pozbawione różnego rodzaju alergenów jak kurz, drobnoustroje czy roztocza. Jest to szczególnie ważne, gdy jesteśmy alergikami bądź przewozimy autem dzieci lub osoby starsze. Jeżeli sytuacja trwa dłuższy czas, korzystanie z brudnej klimatyzacji może prowadzić wręcz do trwałych problemów ze zdrowiem jak na przykład astma.

Naprawa klimatyzacji samochodowej - kiedy zgłosić się do serwisu?

naprawa klimatyzacji samochodowej

Naprawą klimatyzacji samochodowej zajmuje się każdy dobry serwis samochodowy. Jeżeli słyszymy jakiekolwiek niepożądane dźwięki podczas pracy instalacji lub widzimy, że nie funkcjonuje ona tak, jak powinna (na przykład powietrze ma nieprzyjemny zapach), jest to pierwszy sygnał do tego, aby udać się na przegląd i potencjalną naprawę. Nie powinniśmy przy tym zwlekać z wizytą w warsztacie, ponieważ - podobnie, jak w przypadku innych mechanicznych części - im dłużej będziemy zwlekać, tym większe ryzyko poważnej usterki i, co za tym idzie, większych kosztów naprawy. Konieczna naprawa powinna zostać przeprowadzona jak najszybciej, ponieważ jest to system, który ma wpływ na nasze zdrowie - szczególnie, jeżeli dużo korzystamy z auta i zawsze włączamy go w czasie podróży. Warto od razu udać się do sprawdzonych mechaników, którzy zajmą się likwidacją usterki - dla przykładu, jeśli mieszkamy w Poznaniu i okolicach, przydatne będzie sprawdzenie najbliższego warsztatu realizującego taką usługę jak naprawa klimatyzacji Poznań.

Czas trwania i cena naprawy klimatyzacji samochodowej

Warto wiedzieć, że na czas trwania naprawy klimatyzacji wpływa złożoność problemu. Jeśli zależy nam na podstawowym sprawdzeniu układu i do wykonania będzie jedynie oczyszczenie bądź wymiana filtrów, to mechanikowi powinno to zająć do około 40 minut. Jednak gdy chcemy podejść do tematu komplesowo, to pogłębiony serwis klimatyzacji może zająć nawet dwa razy więcej czasu, na co istotny wpływ mają zarówno doświadczenie serwisanta oraz konkretny model auta.

Wielu kierowców zastanawia się, jak w tym roku kształtuje się cena naprawy klimatyzacji samochodowej. Nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Wiele zależy od miejsca wykonywania serwisu, miasta jak i samego warsztatu realizującego daną usługę, poziomu złożoności usterki oraz typu auta. W większości przypadków wydatek ten powinien zamknąć się w przedziale od 150 do 400 zł.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kabel plusowy do akumulatora: jak wybrać i zainstalować
  2. Znaki zodiaku – daty urodzin, miesiące i wygląd osoby urodzonej pod konkretnym znakiem zodiaku
  3. Renowacja i kolekcjonowanie klasycznych aut - wszystko co musisz wiedzieć
  4. Filtry powietrza - jak je czyścić i wymieniać? Zadbaj o zdrowie Twoje i bliskich!
  5. Jak zadbać o bezpieczeństwo i działanie urządzeń? Sprawdź konieczne czynności konserwacyjne
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Krzysztof Witkowski
Krzysztof Witkowski

Od zawsze intrygowała mnie moc i piękno maszyn na czterech kółkach, dlatego chcę podzielić się tą fascynacją z Wami. Na naszej stronie znajdziecie recenzje najnowszych modeli samochodów, porady dotyczące konserwacji pojazdów, a także ciekawostki ze świata motoryzacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

NaprawaJak samodzielnie naprawić stukanie w zawieszeniu?

Samodzielna naprawa stukającego zawieszenia nie jest trudna. Aby to zrobić, należy zdiagnozować źródło hałasu, wymienić lub naprawić uszkodzone elementy jak amortyzatory, stabilizatory, wahacze i wyregulować geometrię zawieszenia. Regularne przeglądy pozwolą uniknąć poważniejszych i kosztownych usterek.