Klimatyzacja samochodowa to w większości nowych aut już standard, bez którego kierowcom trudno się obejść. Jako że działa on na zasadzie układu zamkniętego, tym ważniejsze jest utrzymanie go w dobrej konfycji, by zarówno spełniał swoje funkcje jak i nie powodował przykrych skutków dla naszego zdrowia. Kiedy należy wykonać serwis i sprawdzenie szczelności klimatyzacji w naszym pojeździe?
1. Serwis klimatyzacji samochodowej - dlaczego jest ważny?
2. Serwis i odgrzybianie klimatyzacji w aucie - jak często je wykonywać?
3. Naprawa klimatyzacji samochodowej - kiedy zgłosić się do serwisu?
4. Czas trwania i cena naprawy klimatyzacji
Serwis klimatyzacji samochodowej - dlaczego jest ważny?
Nie da się ukryć, że sprawna klimatyzacja w aucie to prawdziwe zbawienie gdy przychodzą upalne dni. Jednak uszkodzona lub brudna instalacja nie tylko sprawia, że nie możemy wykorzystać jej możliwości, ale także negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Serwis klimy to zatem bardzo ważna sprawa, której nie powinniśmy bagatelizować. Powietrze, które wdychamy podczas przebywania w samochodzie, przechodzi bowiem przez filtry klimatyzacji. Z tego powodu zadbanie o sprawność klimy powinniśmy traktować równie poważnie, jak ogólny przegląd i dbanie o dobry stan naszego samochodu.
Serwis i odgrzybianie klimatyzacji w aucie - jak często je wykonywać?
Serwis klimy polega nie tylko na jej nabiciu, ale również sprawdzeniu, czy wszystkie elementy układu pracują tak, jak należy. Przegląd klimatyzacji samochodowej powinniśmy wykonywać z podobną częstotliwością jak przegląd techniczny całego auta - co najmniej raz w roku. Co jednak ważne, z tej rutyny należy wyłączyć proces odgrzybiania. Ten wymaga od nas więcej uwagi, ponieważ należy go wykonać minimum dwa razy w ciągu roku: przed sezonem letnim oraz przed sezonem zimowym. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że filtrowane powietrze będzie czyste i pozbawione różnego rodzaju alergenów jak kurz, drobnoustroje czy roztocza. Jest to szczególnie ważne, gdy jesteśmy alergikami bądź przewozimy autem dzieci lub osoby starsze. Jeżeli sytuacja trwa dłuższy czas, korzystanie z brudnej klimatyzacji może prowadzić wręcz do trwałych problemów ze zdrowiem jak na przykład astma.
Naprawa klimatyzacji samochodowej - kiedy zgłosić się do serwisu?
Naprawą klimatyzacji samochodowej zajmuje się każdy dobry serwis samochodowy. Jeżeli słyszymy jakiekolwiek niepożądane dźwięki podczas pracy instalacji lub widzimy, że nie funkcjonuje ona tak, jak powinna (na przykład powietrze ma nieprzyjemny zapach), jest to pierwszy sygnał do tego, aby udać się na przegląd i potencjalną naprawę. Nie powinniśmy przy tym zwlekać z wizytą w warsztacie, ponieważ - podobnie, jak w przypadku innych mechanicznych części - im dłużej będziemy zwlekać, tym większe ryzyko poważnej usterki i, co za tym idzie, większych kosztów naprawy. Konieczna naprawa powinna zostać przeprowadzona jak najszybciej, ponieważ jest to system, który ma wpływ na nasze zdrowie - szczególnie, jeżeli dużo korzystamy z auta i zawsze włączamy go w czasie podróży. Warto od razu udać się do sprawdzonych mechaników, którzy zajmą się likwidacją usterki - dla przykładu, jeśli mieszkamy w Poznaniu i okolicach, przydatne będzie sprawdzenie najbliższego warsztatu realizującego taką usługę jak naprawa klimatyzacji Poznań.
Czas trwania i cena naprawy klimatyzacji samochodowej
Warto wiedzieć, że na czas trwania naprawy klimatyzacji wpływa złożoność problemu. Jeśli zależy nam na podstawowym sprawdzeniu układu i do wykonania będzie jedynie oczyszczenie bądź wymiana filtrów, to mechanikowi powinno to zająć do około 40 minut. Jednak gdy chcemy podejść do tematu komplesowo, to pogłębiony serwis klimatyzacji może zająć nawet dwa razy więcej czasu, na co istotny wpływ mają zarówno doświadczenie serwisanta oraz konkretny model auta.
Wielu kierowców zastanawia się, jak w tym roku kształtuje się cena naprawy klimatyzacji samochodowej. Nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Wiele zależy od miejsca wykonywania serwisu, miasta jak i samego warsztatu realizującego daną usługę, poziomu złożoności usterki oraz typu auta. W większości przypadków wydatek ten powinien zamknąć się w przedziale od 150 do 400 zł.