Ceny paliw 95, diesel, LPG w Europie - porównaj aktualne ceny

Ceny paliw 95, diesel, LPG w Europie - porównaj aktualne ceny
Autor Krzysztof Witkowski
Krzysztof Witkowski25 grudnia 2023 | 7 min

Ceny paliw w Europie różnią się w zależności od kraju. Warto wiedzieć, gdzie aktualnie można kupić najtańszą benzynę, olej napędowy i LPG. Przygotowaliśmy zestawienie aktualnych cen paliw w podziale na poszczególne kraje Europy. Dowiesz się, w których państwach zatankujesz najtaniej i najdrożej. Porównaj średnie ceny paliw 95, diesel i autogazu LPG w Europie. Zaplanuj trasę swojej podróży tak, by zatrzymywać się na tankowanie w krajach z najniższymi cenami.

Ceny paliw w Europie - porównanie

Ceny paliw w Europie różnią się znacznie w zależności od kraju. Warto więc przed wyjazdem za granicę sprawdzić, gdzie aktualnie można kupić najtańszą benzynę, olej napędowy czy autogaz LPG. Przygotowaliśmy zestawienie aktualnych cen paliw w podziale na poszczególne kraje Europy. Dowiesz się, w których państwach zatankujesz najtaniej, a w których będziesz musiał głębiej sięgnąć do portfela.

Na cenę paliwa wpływa przede wszystkim koszt jego produkcji, czyli ile musi zapłacić stacja benzynowa firmie rafineryjnej. Do tego dochodzą jednak inne opłaty, które znacznie się różnią w zależności od kraju - podatki, opłaty paliwowe, marża stacji oraz akcyza. Dlatego odpowiednie zaplanowanie trasy i tankowań może pozwolić zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt euro na całym wyjeździe.

Składniki ceny paliwa

Oto, z czego składa się cena za 1 litr paliwa na stacji:

 • koszt produkcji (ok. 60-70% ceny)
 • podatki i opłaty (ok. 20-30%)
 • marża stacji benzynowej (ok. 5-10%)
 • akcyza (stała dla danego kraju)

Jak widać, to głównie od wysokości podatków i opłat zależy, jak drogie paliwo jest w danym państwie. Stąd tak duże różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi krajami.

Kraje z najtańszym paliwem w Europie

Bezkonkurencyjnie najtaniej zatankujesz obecnie na Białorusi, w Rosji oraz na Ukrainie. W tych krajach średnia cena litra benzyny 95 oscyluje wokół 2-2,5 zł, oleju napędowego 2,5-3 zł, a autogazu 1,5 zł. Są to ceny przynajmniej 2-3 razy niższe niż w większości krajów Europy Zachodniej!

Do tanich krajów pod względem cen paliw zaliczają się także:

 • Mołdawia
 • Rumunia
 • Bułgaria
 • Macedonia Północna
 • Turcja

W tych państwach średnia cena litra benzyny 95 wynosi ok. 5-6 zł, diesla 5-7 zł, a autogazu LPG ok. 3 zł.

Dlaczego paliwo tutaj jest tak tanie?

Powody niskich cen paliw w wymienionych krajach są dwa:

 1. niższe koszty produkcji (bliskość źródeł ropy naftowej)
 2. znacznie niższe podatki i opłaty od paliw

Dzięki temu litr benzyny czy diesla jest tam dużo tańszy niż na Zachodzie Europy. Niestety wiąże się to często z gorszą jakością paliwa.

Czytaj więcej: Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B? Dowiedz się teraz!

Kraje z najdroższym paliwem w Europie

Zdecydowanie najwyższe ceny paliw w Europie odnotowujesz obecnie w:

 • Islandii
 • Norwegii
 • Danii
 • Szwecji
 • Finlandii
 • Szwajcarii
 • Holandii

W tych krajach średnia cena litra benzyny 95 wynosi ok. 8-9 zł, diesla 8-9 zł, a autogazu LPG 5-6 zł. Drogo jest więc wszędzie.

Dlaczego Skandynawia i Europa Zachodnia są tak drogie?

Główne przyczyny wysokich cen paliw w Europie Zachodniej i Skandynawii to:

 1. wysokie koszty produkcji i logistyki
 2. bardzo wysokie podatki i opłaty od paliw (akcyza, VAT)

Paliwo u źródła, czyli w rafinerii, wcale nie jest tam takie drogie. Dopiero gdy doliczymy gigantyczne akcyzy i inne daniny, dochodzimy do bardzo wysokich cen na stacjach benzynowych, sięgających czasem nawet ponad 10 zł za litr!

Różnice w cenach paliw w Europie

Ceny paliw 95, diesel, LPG w Europie - porównaj aktualne ceny

Porównując ze sobą ceny paliw w poszczególnych krajach Europy, widać ogromne dysproporcje. Otóż litr benzyny 95 potrafi być ponad 4 razy droższy w jednym państwie niż drugim!

Kraj Cena benzyny 95
Polska 6,53 zł
Białoruś 2,88 zł

Jak widać na przykładzie Polski i Białorusi, ta sama benzyna 95 kosztuje u nas ponad 2 razy więcej niż za naszą wschodnią granicą! Podobnie ma się sprawa z olejem napędowym i gazem LPG.

Kolejny przykład - porównanie średnich cen w Polsce oraz drogiej Szwajcarii:

Kraj Cena benzyny 95
Polska 6,53 zł
Szwajcaria 8,25 zł

W tym wypadku różnica cenowa wynosi ponad 25% na niekorzyść Szwajcarii. Jeszcze większe dysproporcje występują przy porównaniu średnich cen diesla oraz autogazu w Europie. Ogólnie - im bardziej na zachód Europy, tym drożej.

Jak zaoszczędzić na paliwie w Europie

Jak zatem zaplanować trasę wakacyjnego wyjazdu, by zatankować jak najtaniej?

Kluczem do oszczędności jest tankowanie w krajach o niskich cenach paliw, nawet kosztem niewielkiego wydłużenia trasy.

Oto kilka konkretnych porad:

 • Zatankuj do pełna przed wjazdem do krajów z drogim paliwem, np. Szwecji, Norwegii, Szwajcarii czy Włoch
 • Staraj się tankować w krajach o niskich cenach, jak np. Polska, Czechy, Węgry, Chorwacja, Bułgaria
 • Warto zjechać z głównej trasy, by zatankować taniej (np. Białoruś, Ukraina)
 • Porównuj ceny na stacjach w aplikacjach - czasem kilka km dalej jest znacznie taniej

Planując tankowania w ten sposób, jesteś w stanie zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt euro na całym wyjeździe. A to zawsze kilkadziesiąt euro więcej w kieszeni na wakacyjne wydatki!

Porównanie cen diesla, benzyny i LPG

Jak prezentują się ceny poszczególnych rodzajów paliw w Europie - diesla, benzyny i autogazu?

Najpopularniejsza benzyna 95 plasuje się zazwyczaj gdzieś pomiędzy cenami oleju napędowego a LPG. Diesel z reguły jest trochę droższy od benzyny w większości krajów Europy. Z kolei autogaz LPG jest zwykle wyraźnie tańszy od obu pozostałych - średnio o 1-2 zł na litrze.

Jedynie w krajach byłego ZSRR (Rosja, Białoruś, Ukraina) olej napędowy potrafi być tańszy od benzyny 95. Wynika to po prostu z większej popularności diesli na tamtych rynkach.

Podsumowując, najkorzystniej cenowo wychodzi zwykle tankowanie LPG. Jednak nie każde auto ma instalację gazową. Jeśli więc poruszasz się na benzynie lub oleju napędowym, musisz liczyć się z wyższymi rachunkami za paliwo.

Podsumowanie

Ceny paliw w Europie różnią się znacznie pomiędzy poszczególnymi krajami. Sprawdzenie aktualnych stawek przed wyjazdem pozwoli Ci odpowiednio zaplanować trasę i zaoszczędzić na tankowaniu. Okazuje się, że litr benzyny, diesla czy LPG potrafi kosztować 2-3 razy więcej na zachodzie Europy niż np. w krajach byłego ZSRR. Dlatego warto zatankować do pełna przy wjeździe do droższych państw i tankować taniej na wschodzie kontynentu.

Najtaniej zatankujesz zwykle na Białorusi, Ukrainie, w Rosji, Mołdawii, Rumunii czy Bułgarii. Z kolei najwyższe ceny spotkasz w Skandynawii, krajach Beneluksu, Islandii i Szwajcarii. Różnice wynikają głównie z kosztów produkcji paliw oraz wysokości podatków i opłat w danym kraju.

Aby zaoszczędzić, postaraj się zawsze tankować przed wjazdem na droższe tereny. Dodatkowo możesz niewiele zboczyć z głównej trasy, by zatankować wyraźnie taniej. Z cen paliw najkorzystniej wypada zwykle autogaz, który potrafi być o połowę tańszy od benzyny czy diesla. Ale nie każdy ma instalację LPG w aucie.

Podsumowując - odpowiednie zaplanowanie tankowań z wyprzedzeniem pozwala sporo zaoszczędzić na paliwie w całej Europie. A oszczędności te można przeznaczyć na przyjemniejsze rzeczy podczas urlopu!

Najczęstsze pytania

Zdecydowanie najtaniej jest na Białorusi, Ukrainie i w Rosji, gdzie średnia cena litra benzyny 95 wynosi około 2-2,5 zł. Do tanich krajów należą też Mołdawia, Rumunia, Bułgaria, Macedonia Północna i Turcja z cenami rzędu 5-6 zł.

Bezkonkurencyjnie najwyższe ceny odnotowujesz w Islandii, Norwegii, Danii, Szwecji, Finlandii, Szwajcarii i Holandii. Tam litr benzyny 95 kosztuje już ponad 8 zł, a nawet ponad 9 zł na Islandii.

Aby zaoszczędzić, staraj się zawsze tankować przed wjazdem do droższego kraju. Dodatkowo możesz lekko zboczyć z głównej trasy, by zatankować taniej np. na Białorusi czy Ukrainie.

Z reguły najtaniej wychodzi autogaz, który potrafi być nawet o połowę tańszy od benzyny czy diesla. Jednak nie wszystkie samochody mają instalację gazową, więc dla wielu kierowców nie jest to opcja.

Główne przyczyny, to inne koszty produkcji i logistyki oraz przede wszystkim wysokość podatków i opłat od paliw w danym kraju. Im wyższe podatki, tym wyższe ceny na stacjach.

5 Podobnych Artykułów

 1. Kabel plusowy do akumulatora: jak wybrać i zainstalować
 2. Jak obliczyć i zapłacić akcyzę za samochód? stawki podatku akcyzowego
 3. Renowacja i kolekcjonowanie klasycznych aut - wszystko co musisz wiedzieć
 4. Filtry powietrza - jak je czyścić i wymieniać? Zadbaj o zdrowie Twoje i bliskich!
 5. Jak zadbać o bezpieczeństwo i działanie urządzeń? Sprawdź konieczne czynności konserwacyjne
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Krzysztof Witkowski
Krzysztof Witkowski

Od zawsze intrygowała mnie moc i piękno maszyn na czterech kółkach, dlatego chcę podzielić się tą fascynacją z Wami. Na naszej stronie znajdziecie recenzje najnowszych modeli samochodów, porady dotyczące konserwacji pojazdów, a także ciekawostki ze świata motoryzacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły