Czy można cofać na drodze jednokierunkowej? poradnik praktyczny

Czy można cofać na drodze jednokierunkowej? poradnik praktyczny
Autor Krzysztof Witkowski
Krzysztof Witkowski21.12.2023 | 5 min.

Czy można cofać na drodze jednokierunkowej? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców. Drogi jednokierunkowe mają ułatwić ruch, ale czasem przez przypadek wjeżdżamy w niewłaściwą ulicę albo mijamy wolne miejsce parkingowe. W takich sytuacjach rodzi się dylemat, czy bezpiecznie będzie wycofać auto. Przepisy nie zabraniają cofania na drogach jednokierunkowych, ale trzeba to robić z głową. Niniejszy poradnik wyjaśnia, kiedy i jak można bezpiecznie wykonać ten manewr, aby nie stwarzać zagrożenia ani nie blokować ruchu.

Czy można cofać na drodze jednokierunkowej?

To pytanie zadaje sobie wielu kierowców. Drogi jednokierunkowe mają ułatwić ruch, ale czasem przez przypadek wjeżdżamy w niewłaściwą ulicę albo mijamy wolne miejsce parkingowe. W takich sytuacjach rodzi się dylemat, czy bezpiecznie będzie wycofać auto. Przepisy nie zabraniają cofania na drogach jednokierunkowych, ale trzeba to robić z głową.

W niniejszym poradniku wyjaśnimy, kiedy i jak można bezpiecznie wykonać ten manewr, aby nie stwarzać zagrożenia ani nie blokować ruchu. Przybliżymy również, co mówią w tej kwestii przepisy i jak rozpoznać drogę jednokierunkową.

Jak rozpoznać drogę jednokierunkową?

Droga jednokierunkowa, jak sama nazwa wskazuje, dopuszcza możliwość jazdy tylko w jednym kierunku. Nie musi być zawsze jednopasmowa – zdarzają się też drogi jednokierunkowe o kilku pasach ruchu.

Poznamy je przede wszystkim po oznakowaniu. O obecności drogi jednokierunkowej informuje znak D-3, czyli niebieski kwadrat z białą strzałką skierowaną ku górze. Z kolei po jej drugiej stronie znajduje się znak B-2 „zakaz wjazdu”.

Na jakich drogach jednokierunkowych jest zakaz cofania?

Cofanie na drogach jednokierunkowych jest definitywnie zabronione w miejscach, gdzie byłoby skrajnie niebezpieczne. Nie można wobec tego cofać na drogach jednokierunkowych w tunelach, na mostach, na wiaduktach i na drogach ekspresowych oraz autostradach.

Zakazane jest również wjeżdżanie tyłem na drogę jednokierunkową od strony zakazu wjazdu. Cofanie na drodze szybkiego ruchu mogłoby doprowadzić do tragicznych zdarzeń, stąd jest surowo zabronione.

Dlaczego cofanie w tych miejscach jest niebezpieczne?

 • duża prędkość poruszających się pojazdów
 • ograniczona widoczność kierowców
 • możliwość gwałtownego hamowania i powstania zatoru lub karambolu

Czytaj więcej: Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B? Dowiedz się teraz!

Gdzie jest dozwolone wykonać manewr cofania na drodze jednokierunkowej?

Cofanie na drodze jednokierunkowej jest dozwolone, choć pod pewnymi warunkami i nie na każdej tego typu drodze. Można na niej cofać tylko wtedy, gdy ten manewr nie utrudni ruchu na jezdni i nie spowoduje zagrożenia.

Polskie prawo wprost nie zabrania wykonywania tego manewru na drodze jednokierunkowej.

Zabronione jest wobec tego cofanie, gdy z tyłu znajdują się inne pojazdy - nie będą one w stanie wyminąć cofającego auta i stworzy się zator. Jeśli z kolei wykonamy ten manewr nagle, samochód z tyłu może nie zdążyć wyhamować.

W jakich sytuacjach nie można cofać na drodze jednokierunkowej?

Czy można cofać na drodze jednokierunkowej? poradnik praktyczny

Nie można cofać na drodze jednokierunkowej, gdy:

mogłoby to zablokować ruch lub spowodować kolizję za naszym pojazdem jadą inne auta
jest ograniczona widoczność wjechaliśmy z niewłaściwej strony (od zakazu wjazdu)

Ponadto absolutny zakaz cofania obowiązuje w tunelach, na mostach, drogach ekspresowych itp. Wymieniliśmy je szczegółowo wcześniej.

Na co zwrócić uwagę, zanim zaczniemy cofać na drodze jednokierunkowej?

Nim podejmiemy decyzję o wycofaniu, zachowajmy szczególną ostrożność i dokładnie sprawdźmy otoczenie – upewnijmy się, że nie będziemy tamować ruchu i ustąpmy pierwszeństwa innym pojazdom.

Jeśli np. przejedziemy obok miejsca parkingowego, ale cofając spowodowalibyśmy korek lub kolizję, lepiej pojechać dalej i poszukać innej lokalizacji.

Kluczowe czynności przed cofaniem:

 • rozejrzenie się i sprawdzenie, czy z tyłu nie jadą samochody
 • włączenie kierunkowskazów
 • obserwowanie lusterka wstecznego

Jak bezpiecznie wykonać manewr cofania na drodze jednokierunkowej?

Aby bezpiecznie wycofać na drodze jednokierunkowej:

 1. Zanim zaczniemy manewr, upewnijmy się, że mamy dobrą widoczność i nie ma za nami innych aut.
 2. Włączmy kierunkowskazy, aby zasygnalizować zamiar cofania.
 3. Powoli wycofajmy, obserwując otoczenie w lusterkach.
 4. Jeśli to możliwe, poprośmy też inną osobę o pomoc i asekurację.

Stosując się do tych zasad, unikniemy kolizji i bezproblemowo opuścimy drogę jednokierunkową.

Podsumowanie

W niniejszym poradniku staraliśmy się przybliżyć kwestię cofania na drodze jednokierunkowej, która dla wielu kierowców pozostaje niejasna. Przedstawiliśmy, jak rozpoznać drogę jednokierunkową i kiedy można, a kiedy absolutnie nie wolno na niej wykonać manewru cofania. Wyjaśniliśmy także, na co zwrócić uwagę, by ten manewr przeprowadzić bezpiecznie i nie utrudniając ruchu innym uczestnikom.

Przypomnijmy – cofanie na drodze jednokierunkowej generalnie nie jest zakazane przez przepisy. Kluczowe jest jednak zachowanie szczególnej ostrożności i rozsądku. Nie można wykonywać go w miejscach niebezpiecznych, takich jak tunele, mosty czy drogi szybkiego ruchu. Zanim zaczniemy manewr, musimy też upewnić się, że nie spowoduje on kolizji lub zatoru.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w poradniku pozwolą Wam bezpiecznie poruszać się po drogach jednokierunkowych i rozwieją wątpliwości dotyczące cofania. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad sprawi, że ten manewr nie będzie sprawiał problemów.

Życzymy szerokiej i bezpiecznej drogi!

5 Podobnych Artykułów

 1. Kabel plusowy do akumulatora: jak wybrać i zainstalować
 2. Jak obliczyć i zapłacić akcyzę za samochód? stawki podatku akcyzowego
 3. Renowacja i kolekcjonowanie klasycznych aut - wszystko co musisz wiedzieć
 4. Filtry powietrza - jak je czyścić i wymieniać? Zadbaj o zdrowie Twoje i bliskich!
 5. Jak zadbać o bezpieczeństwo i działanie urządzeń? Sprawdź konieczne czynności konserwacyjne
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Krzysztof Witkowski
Krzysztof Witkowski

Od zawsze intrygowała mnie moc i piękno maszyn na czterech kółkach, dlatego chcę podzielić się tą fascynacją z Wami. Na naszej stronie znajdziecie recenzje najnowszych modeli samochodów, porady dotyczące konserwacji pojazdów, a także ciekawostki ze świata motoryzacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły