Jazda autem zimą może być niebezpieczna, jeśli nie zachowamy ostrożności. Śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania, a słaba widoczność utrudnia panowanie nad pojazdem. Dlatego przygotowaliśmy 9 praktycznych porad, które pozwolą Ci bezpiecznie przemieszczać się swoim autem podczas zimowej aury. Dowiesz się m.in. jak zachować dystans na oblodzonej jezdni, wyhamować z ABS i bez niego czy opanować poślizg na śniegu. Przeczytaj i zastosuj te wskazówki, a twoja jazda będzie bezpieczniejsza.
Zachowaj dystans od innych aut na śliskiej drodze
Jazda zimą wymaga zwiększonej ostrożności i dostosowania stylu jazdy do panujących warunków. Kluczowe jest zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu, zwłaszcza gdy droga jest oblodzona.
Pamiętajmy, że na śliskiej nawierzchni droga hamowania jest znacznie dłuższa niż zwykle. Dlatego należy zwiększyć dystans do minimum 2-3 sekund w stosunku do jazdy latem. Pozwoli to bezpiecznie zahamować w razie nagłego manewru auta jadącego przed nami.
Rezygnujmy też z klejenia się do tylnego zderzaka poprzedzającego pojazdu, co niestety jest powszechnym grzechem polskich kierowców. Taka praktyka zimą może prowadzić do groźnych karamboli.
Utrzymywanie większego dystansu daje również czas na łagodne wyhamowanie lub spokojne zjechanie na pobocze w razie kłopotów. To może uratować przed kolizją lub wypadkiem.
Jak mierzyć przepisowy dystans na śliskiej drodze?
Aby zachować bezpieczną odległość od auta przed nami, stosuj zasadę 2-3 sekund. Oznacza to, że mijając znak drogowy, latarnię lub inny punkt odniesienia powinieneś minięcie tego samego miejsca przez poprzedzający pojazd odliczać: 21, 22, 23.
Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że jedziesz na tyle daleko, by zdążyć zareagować w razie nagłego hamowania auta jadącego przed Tobą.
Hamuj z wyczuciem autem z ABS i bez niego na oblodzonej jezdni
Kluczem do bezpiecznej jazdy po zaśnieżonej lub oblodzonej drodze jest właściwa technika hamowania. Pozwoli ona zachować panowanie nad pojazdem i uniknąć poślizgu bądź dachowania.
Przede wszystkim hamujemy z czuciem, stopniowo i łagodnie wciskając pedał hamulca. Unikamy gwałtownego reagowania, które może zablokować koła.
Dodatkowo hamujemy silnikiem, czyli zwalniamy redukując bieg. To sprawdzone działanie, które pozwala kontrolowanie tracić prędkość.
Warto też pamiętać o różnicach w technice hamowania w zależności od wyposażenia auta. Przykładowo, w aucie ze ABS należy mocno wcisnąć pedał, by system mógł optymalnie działać. Z kolei w starszych samochodach bez ABS trzeba hamować pulsacyjnie.
Jak postępować w razie poślizgu przy hamowaniu?
Mimo zachowania ostrożności, na oblodzonej drodze może dojść do poślizgu kół podczas hamowania. W takim przypadku staraj się nie panikować i wykonuj następujące kroki:
- delikatnie kontraktuj kierownicą w kierunku poślizgu
- unikaj gwałtownego skręcania i nadmiernego wciskania pedałów
- zwolnij i szukaj bezpiecznego miejsca do zatrzymania się
Spokojna reakcja i precyzyjne ruchy dadzą Ci większą szansę na opanowanie poślizgu bez konsekwencji!
Czytaj więcej: Podłączenie instalacji LPG krok po kroku
Jak panować nad kierownicą gdy auto wpadnie w poślizg
Utrata przyczepności, czyli poślizg, to sytuacja, która często zaskakuje kierowców podczas zimowej aury. Na szczęście, stosując kilka sprawdzonych technik, można opanować auto w takiej sytuacji.
Przede wszystkim kluczowe jest zachowanie zimnej krwi i nieuleganie panice. Pozwoli to precyzyjnie turn the steering wheel in the direction of the skid
A calm reaction and precise movements will give you a better chance of handling the skid without consequences!
Utrzymuj właściwe ciśnienie i stan opon przy niskich temperaturach
Opony odgrywają kluczową rolę w bezpiecznej jeździe zimą. Ich stan techniczny i prawidłowe ciśnienie mają ogromny wpływ na prowadzenie pojazdu.
Przed sezonem zimowym obowiązkowo sprawdź i uzupełnij ciśnienie we wszystkich oponach. Mróz powoduje jego spadek, co pogarsza właściwości jezdne.
Dodatkowo raz w miesiącu kontroluj ciśnienie i stan bieżnika. Tylko w ten sposób masz pewność, że opony są gotowe na trudne, zimowe warunki.
Okres eksploatacji opon | Zalecane ciśnienie |
Lato | 2,2 bara |
Zima | 2,4 bara |
Ponadto pamiętaj o regularnej wymianie opon na zimowe. Tylko one zapewnią dobrą przyczepność na śniegu i lodzie.
Ćwicz manewry na śniegu w bezpiecznym miejscu bez ryzyka wypadku
Teoria wychodzenia z poślizgu nie zastąpi praktycznych umiejętności i treningu. Dlatego gdy tylko spadnie pierwszy śnieg, wykorzystaj okazję do szlifowania techniki jazdy.
Znajdź bezpieczne, niepubliczne miejsce (np. parking lub plac) i poćwicz poniższe manewry:
- hamowanie na śliskiej nawierzchni
- wchodzenie w poślizg i wyprowadzanie z niego
- pokonywanie łuków i slalom między przeszkodami
- ruszanie pod górę
Pozwoli Ci to lepiej poznać zachowanie auta w ekstremalnych warunkach i nabrać wprawy w opanowywaniu go. Może uratować Cię to przed niebezpieczną sytuacją na drodze.
Dostosuj prędkość do warunków, nie przekraczaj limitów przy gołoledzi
Kluczowym nawykiem każdego kierowcy powinno być dostosowanie prędkości i stylu jazdy do panujących warunków na drodze.
Podczas gdy latem możesz pozwolić sobie na jazdę tuż przy górnej granicy limitów, zima wymaga ich ścisłego przestrzegania, a nawet zredukowania prędkości.
Zwłaszcza przy opadach śniegu lub marznącego deszczu zdejmij nogę z gazu. Pamiętaj, że przy takiej pogodzie droga hamowania wydłuża się nawet dwukrotnie!
Bądź również ostrożny przy pozornie czystych, a oblodzonych drogach. Czarny lód potrafi sprawić niejedną niespodziankę nawet dla wprawionych kierowców.
Dlatego lepiej jechać wolniej, niż ryzykować swoim zdrowiem. Dotrzesz bezpiecznie i spokojnie. A rodzina na pewno będzie na Ciebie czekać!
Podsumowanie
Przeczytany artykuł z pewnością pomógł Ci lepiej przygotować się do wyzwań, jakie niesie jazda autem zimą. Dowiedziałeś się, w jaki sposób jeździć bezpiecznie po śliskich drogach i jak postępować w sytuacjach awaryjnych. Pamiętaj, aby zawsze dostosowywać prędkość do panujących warunków i utrzymywać bezpieczny dystans od innych aut.
Przy niskich temperaturach kluczowa jest też odpowiednia dbałość o techniczny stan pojazdu, a przede wszystkim o opony. Kontroluj regularnie ciśnienie i stan bieżnika. Zrób przegląd układu hamulcowego przed sezonem. W razie wątpliwości zapytaj w warsztacie.
Poza tym nie zapominaj o treningu. Ćwiczenie manewrów na specjalnie przygotowanym śniegu wyrobisz sobie niezbędne nawyki do opanowywania poślizgu. To może uratować Cię przed niebezpieczną sytuacją na drodze.
Opanowanie mistrzowskich umiejętności w prowadzeniu auta zimą wymaga czasu i treningu. Jednak najlepszym nauczycielem jest doświadczenie. Im więcej będzie jazdy w trudnych warunkach, tym kierowca będzie lepiej przygotowany.