Kontrowersje wokół silnika 2.0 TSI EA888 od VW, Audi, Skody i Seata - będziesz zaskoczony

Kontrowersje wokół silnika 2.0 TSI EA888 od VW, Audi, Skody i Seata - będziesz zaskoczony
Autor Łukasz Przybylski
Łukasz Przybylski23.05.2024 | 3 min.

Wielu właścicieli aut z silnikami 2.0 TSI EA888 od Volkswagena, Audi, Skody i Seata doświadczyło nieprzyjemnej niespodzianki - te silniki mają wadę fabryczną, która powoduje nadmierne spalanie oleju. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak odkładanie się nagaru i zatarcie silnika. Jesteś zaskoczony? Przeczytaj, jak rozpoznać ten problem i ile może kosztować naprawa.

Problem z nadmiernym spalaniem oleju silnika 2.0 TSI EA888

Czy posiadasz auto z silnikiem 2.0 TSI EA888 produkcji Volkswagena, Audi, Skody lub Seata? Jeśli tak, możesz doświadczyć problemu z nadmiernym spalaniem oleju. To poważna wada fabryczna, która może prowadzić do odkładania się nagaru i nawet zatarcia silnika. Jak do tego dochodzi?

Wszystko przez niedopracowane tłoki i pierścienie, a konkretnie pierścień zgarniający (dolny) o zbyt małym przekroju. Przepuszcza on olej nad tłok, powodując jego spalanie nawet 2-3 l na 1000 km! Początkowo wielu kierowców nie zdawało sobie sprawy z takiej skali problemu, a silniki z czasem się zacierały.

Dolewanie oleju nie rozwiązuje problemu, a wręcz go pogłębia. Spalanie środka smarnego prowadzi do powstawania dużych ilości sadzy, która odkłada się w wydechu, turbosprężarce, katalizatorze oraz wnętrzu silnika. To poważne zagrożenie dla trwałości całej jednostki napędowej.

Koszty naprawy i regeneracji wadliwych tłoków i pierścieni

Masz już pewność, że Twój silnik 2.0 TSI EA888 spala za dużo oleju? Nie martw się, istnieją sposoby na wyeliminowanie tej wady fabrycznej. Pierwszą opcją jest przeróbka tłoków, polegająca na pogłębieniu rowków na pierścienie, aby umożliwić montaż grubszych. Taka naprawa silnika 2.0 TSI to koszt kilku tysięcy złotych.

Możliwa jest też bardziej kompleksowa regeneracja, obejmująca montaż nowych tłoków, pierścieni, a także obróbkę bloku i głowicy czy wymianę panewek i uszczelnień. To już wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych, ale w zamian otrzymasz praktycznie nowy silnik.

Pamiętaj jednak, że finalny koszt naprawy silnika 2.0 TSI może być wyższy, jeżeli serwis wykryje problemy z łańcuchem rozrządu, pompą oleju, nastawnikami faz zaworowych czy wałkami rozrządu. Lepiej przygotować się na najgorszy scenariusz.

Czytaj więcej: Jaki silnik lepszy - diesel czy benzyna? To musisz wiedzieć przed zakupem auta

Częste występowanie w modelach Grupy VW - identyfikacja

Zdjęcie Kontrowersje wokół silnika 2.0 TSI EA888 od VW, Audi, Skody i Seata - będziesz zaskoczony

Silnik 2.0 TSI EA888 z wadą fabryczną powodującą nadmierne spalanie oleju trafił do wielu popularnych modeli koncernu Volkswagena. Można go spotkać między innymi w:

  • Audi: A3, A4, A5, A6, TT, Q3, Q5
  • Seat: Leon, Altea, Exeo, Tarraco
  • Skoda: Octavia, Superb, Yeti, Kodiaq
  • Volkswagen: Polo, Golf, Jetta, Passat, Passat CC, Scirocco, T-Roc, Tiguan

Jak rozpoznać, czy Twoje auto jest wyposażone w wadliwy silnik 2.0 TSI? Najlepiej sprawdzić to na podstawie numeru VIN lub kodu silnika. Możesz też przyjrzeć się lokalizacji korka wlewu oleju - w poprawionych wersjach znajduje się on na krawędzi plastikowej maskownicy, a nie w jej centrum.

Pamiętaj jednak, że przestrzeganie przed problemem z nadmiernym spalaniem oleju w silnikach 2.0 TSI EA888 dotyczy głównie starszych modeli produkowanych przed 2015 rokiem. Nowsze wersje tej jednostki napędowej powinny być już wolne od tej wady.

Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał Twoje wątpliwości i pomógł zidentyfikować ewentualne problemy z silnikiem. Jeśli jednak nadal masz pytania lub potrzebujesz profesjonalnej pomocy, skontaktuj się z zaufanym serwisem samochodowym.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kabel plusowy do akumulatora: jak wybrać i zainstalować
  2. Znaki zodiaku – daty urodzin, miesiące i wygląd osoby urodzonej pod konkretnym znakiem zodiaku
  3. Renowacja i kolekcjonowanie klasycznych aut - wszystko co musisz wiedzieć
  4. Filtry powietrza - jak je czyścić i wymieniać? Zadbaj o zdrowie Twoje i bliskich!
  5. Jak zadbać o bezpieczeństwo i działanie urządzeń? Sprawdź konieczne czynności konserwacyjne
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Łukasz Przybylski
Łukasz Przybylski

Jako pasjonat motoryzacji testuję dla Was najnowsze auta elektryczne. Dzielę się moją wiedzą o tuningu i akcesoriach, aby Wasz pojazd był wyjątkowy. Interesują mnie wyścigi oraz historię motoryzacji. Lubię pisać o nowinkach technicznych i bezpieczeństwie na drodze. Moim celem jest dostarczanie Wam rzetelnych porad, abyście czuli się pewnie za kierownicą wymarzonego samochodu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły