Wydaje się, że w Polsce mamy wiele długich dróg łączących duże miasta i regiony. Jednak rzut oka na mapę i spis dróg publicznych ujawnia coś zaskakującego - w naszym kraju znajdują się też niezwykle krótkie odcinki dróg wojewódzkich, krajowych, a nawet autostrad. Niektóre liczą zaledwie kilkadziesiąt metrów długości! Oto przegląd najbardziej ekstremalnych przypadków miniaturowych dróg, które ledwo się zaczynają, a już się kończą.
Najkrótsza droga wojewódzka w Polsce – 55 metrów
Znalezienie najkrótszej drogi wojewódzkiej w Polsce zdecydowanie nie należy do najtrudniejszych zadań. Liczy ona zaledwie 55 metrów długości i jest tak krótka, że nie została nawet oznaczona na Mapach Google. Ta miniaturowa krótka trasa samochodowa znajduje się w mieście Gniew w województwie pomorskim.
Droga wojewódzka nr 219 łączy dawną, nieczynną już stację kolejową Gniewskie Młyny z inną drogą wojewódzką o numerze 234. W praktyce ledwo rozpoczęta droga niemal natychmiast się kończy, a jej przejazd zajmuje dosłownie kilkanaście sekund. Co ciekawe, nawet nie ma ona nawierzchni asfaltowej i przypomina zwykłą drogę dojazdową do posesji.
Pomimo swojej znikomej długości i kompletnego braku znaczenia komunikacyjnego, trasa ta oficjalnie figuruje w wykazie dróg wojewódzkich. To dzięki temu możemy nazwać ją najkrótszym odcinkiem drogi wojewódzkiej w całej Polsce.
Najkrótsza droga krajowa w Polsce – tylko 1,5 km
Korona dla najkrótszej drogi krajowej należy się trasie numer 96 położonej w Brzeźnie niedaleko Torunia. Ta niewielka odległość pomiędzy autostradą A1 a drogą krajową nr 15 liczy raptem 1,5 kilometra długości, co pozwala pokonać ją w niecałe dwie minuty przy dozwolonej prędkości.
Droga krajowa nr 96 pełni rolę połączenia węzła Turzno na autostradzie A1 z drogą nr 15 wiodącą do Torunia lub Brodnicy. Pomimo że oficjalnie zalicza się do sieci dróg krajowych, absolutnie nie odbiega wyglądem od zwykłej krótkiej trasy samochodowej na obszarze miejskim.
Warto dodać, że przed 2014 rokiem numer 96 posiadała zupełnie inna droga krajowa biegnąca z Bielska-Białej do Głogoczowa. Dopiero później został on przydzielony tej ledwie półtoramilowej drodze w Brzeźnie.
- Pamiętajmy, że w Polsce mamy także inne, zdecydowanie dłuższe drogi krajowe, takie jak np. słynna "gierkówka" – DK7 biegnąca z Gdańska aż do przejścia granicznego w Chyżnem.
Czytaj więcej: Nowa Cupra Formentor i Leon po liftingu - musisz to zobaczyć!
Najkrótsza autostrada w Polsce – wrocławska AOW
Kierowcy pragnący przejechać się najkrótszą autostradą w naszym kraju powinni udać się do Wrocławia. To właśnie tam znajduje się liczący 22,4 km odcinek Autostradowej Obwodnicy Wrocławia oznaczony numerem A8. Rozpoczyna się ona na węźle Pawłowice, a kończy na węźle Wrocław Południe, biegnąc wzdłuż zachodniej i północnej części miasta.
Co ciekawe, ta miniaturowa autostrada nie posiada żadnego Miejsca Obsługi Podróżnych. Kierowcy nie mają więc możliwości zatrzymania się np. na stacji benzynowej czy w punkcie gastronomicznym. Ponadto AOW jest jedyną autostradą w Polsce, na której obowiązuje ograniczenie prędkości do 120 km/h.
Pomimo swojej niewielkiej długości, szybkie zakończenie podróży samochodowej na wrocławskiej autostradzie nie oznacza jednak końca jazdy w dobrych warunkach. Bezpośrednią kontynuację A8 w kierunku południowym stanowi bowiem droga krajowa nr 8, a w północno-wschodnim – droga ekspresowa S8.
Jak więc widzimy, w Polsce nie brakuje zaskakująco krótkich odcinków dróg, które mogą przysporzyć kierowcom sporego zdziwienia. Niezwykłe drogi wojewódzkie, krajowe, a nawet autostrady liczące po kilkadziesiąt czy kilkaset metrów zdecydowanie nie należą do rzadkości. Choć nie mają one wielkiego znaczenia komunikacyjnego, stanowią ciekawostkę, której nie powstydziliby się nawet światowej sławy geografowie.