Niezwykłe drogi w Polsce, które zaskakująco szybko się kończą

Niezwykłe drogi w Polsce, które zaskakująco szybko się kończą
Autor Łukasz Przybylski
Łukasz Przybylski10.05.2024 | 4 min.

Wydaje się, że w Polsce mamy wiele długich dróg łączących duże miasta i regiony. Jednak rzut oka na mapę i spis dróg publicznych ujawnia coś zaskakującego - w naszym kraju znajdują się też niezwykle krótkie odcinki dróg wojewódzkich, krajowych, a nawet autostrad. Niektóre liczą zaledwie kilkadziesiąt metrów długości! Oto przegląd najbardziej ekstremalnych przypadków miniaturowych dróg, które ledwo się zaczynają, a już się kończą.

Najkrótsza droga wojewódzka w Polsce – 55 metrów

Znalezienie najkrótszej drogi wojewódzkiej w Polsce zdecydowanie nie należy do najtrudniejszych zadań. Liczy ona zaledwie 55 metrów długości i jest tak krótka, że nie została nawet oznaczona na Mapach Google. Ta miniaturowa krótka trasa samochodowa znajduje się w mieście Gniew w województwie pomorskim.

Droga wojewódzka nr 219 łączy dawną, nieczynną już stację kolejową Gniewskie Młyny z inną drogą wojewódzką o numerze 234. W praktyce ledwo rozpoczęta droga niemal natychmiast się kończy, a jej przejazd zajmuje dosłownie kilkanaście sekund. Co ciekawe, nawet nie ma ona nawierzchni asfaltowej i przypomina zwykłą drogę dojazdową do posesji.

Pomimo swojej znikomej długości i kompletnego braku znaczenia komunikacyjnego, trasa ta oficjalnie figuruje w wykazie dróg wojewódzkich. To dzięki temu możemy nazwać ją najkrótszym odcinkiem drogi wojewódzkiej w całej Polsce.

Najkrótsza droga krajowa w Polsce – tylko 1,5 km

Korona dla najkrótszej drogi krajowej należy się trasie numer 96 położonej w Brzeźnie niedaleko Torunia. Ta niewielka odległość pomiędzy autostradą A1 a drogą krajową nr 15 liczy raptem 1,5 kilometra długości, co pozwala pokonać ją w niecałe dwie minuty przy dozwolonej prędkości.

Droga krajowa nr 96 pełni rolę połączenia węzła Turzno na autostradzie A1 z drogą nr 15 wiodącą do Torunia lub Brodnicy. Pomimo że oficjalnie zalicza się do sieci dróg krajowych, absolutnie nie odbiega wyglądem od zwykłej krótkiej trasy samochodowej na obszarze miejskim.

Warto dodać, że przed 2014 rokiem numer 96 posiadała zupełnie inna droga krajowa biegnąca z Bielska-Białej do Głogoczowa. Dopiero później został on przydzielony tej ledwie półtoramilowej drodze w Brzeźnie.

  • Pamiętajmy, że w Polsce mamy także inne, zdecydowanie dłuższe drogi krajowe, takie jak np. słynna "gierkówka" – DK7 biegnąca z Gdańska aż do przejścia granicznego w Chyżnem.

Czytaj więcej: Nowa Cupra Formentor i Leon po liftingu - musisz to zobaczyć!

Najkrótsza autostrada w Polsce – wrocławska AOW

Zdjęcie Niezwykłe drogi w Polsce, które zaskakująco szybko się kończą

Kierowcy pragnący przejechać się najkrótszą autostradą w naszym kraju powinni udać się do Wrocławia. To właśnie tam znajduje się liczący 22,4 km odcinek Autostradowej Obwodnicy Wrocławia oznaczony numerem A8. Rozpoczyna się ona na węźle Pawłowice, a kończy na węźle Wrocław Południe, biegnąc wzdłuż zachodniej i północnej części miasta.

Co ciekawe, ta miniaturowa autostrada nie posiada żadnego Miejsca Obsługi Podróżnych. Kierowcy nie mają więc możliwości zatrzymania się np. na stacji benzynowej czy w punkcie gastronomicznym. Ponadto AOW jest jedyną autostradą w Polsce, na której obowiązuje ograniczenie prędkości do 120 km/h.

Pomimo swojej niewielkiej długości, szybkie zakończenie podróży samochodowej na wrocławskiej autostradzie nie oznacza jednak końca jazdy w dobrych warunkach. Bezpośrednią kontynuację A8 w kierunku południowym stanowi bowiem droga krajowa nr 8, a w północno-wschodnim – droga ekspresowa S8.

Jak więc widzimy, w Polsce nie brakuje zaskakująco krótkich odcinków dróg, które mogą przysporzyć kierowcom sporego zdziwienia. Niezwykłe drogi wojewódzkie, krajowe, a nawet autostrady liczące po kilkadziesiąt czy kilkaset metrów zdecydowanie nie należą do rzadkości. Choć nie mają one wielkiego znaczenia komunikacyjnego, stanowią ciekawostkę, której nie powstydziliby się nawet światowej sławy geografowie.

Najczęściej zadawane pytania

Najkrótsza droga wojewódzka w Polsce, mająca zaledwie 55 metrów długości, znajduje się w Gniewie w województwie pomorskim. Jest to droga nr 219 łącząca dawną stację kolejową Gniewskie Młyny z inną drogą wojewódzką.

Miano najkrótszej drogi krajowej w Polsce należy do trasy numer 96 położonej w Brzeźnie koło Torunia. Ma ona długość 1,5 km i łączy autostradę A1 z drogą krajową nr 15 prowadzącą do Torunia lub Brodnicy.

Najmniejszą długość spośród wszystkich polskich autostrad ma Autostradowa Obwodnica Wrocławia (AOW) oznaczona numerem A8. Liczy ona 22,4 km i biegnie wzdłuż zachodniej oraz północnej części Wrocławia.

Autostrada A8 we Wrocławiu jest niezwykła ze względu na fakt, że jest to jedyna autostrada w Polsce, na której obowiązuje ograniczenie prędkości do 120 km/h oraz nie ma ani jednego Miejsca Obsługi Podróżnych.

Zdecydowana większość bardzo krótkich dróg wojewódzkich, krajowych czy autostrad w Polsce nie odgrywa istotnej roli komunikacyjnej. Są to raczej ciekawostki, które dziwią swoją niewielką długością i niewspółmiernymi oznaczeniami dróg wyższej kategorii.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kabel plusowy do akumulatora: jak wybrać i zainstalować
  2. Znaki zodiaku – daty urodzin, miesiące i wygląd osoby urodzonej pod konkretnym znakiem zodiaku
  3. Renowacja i kolekcjonowanie klasycznych aut - wszystko co musisz wiedzieć
  4. Filtry powietrza - jak je czyścić i wymieniać? Zadbaj o zdrowie Twoje i bliskich!
  5. Jak zadbać o bezpieczeństwo i działanie urządzeń? Sprawdź konieczne czynności konserwacyjne
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Łukasz Przybylski
Łukasz Przybylski

Jako pasjonat motoryzacji testuję dla Was najnowsze auta elektryczne. Dzielę się moją wiedzą o tuningu i akcesoriach, aby Wasz pojazd był wyjątkowy. Interesują mnie wyścigi oraz historię motoryzacji. Lubię pisać o nowinkach technicznych i bezpieczeństwie na drodze. Moim celem jest dostarczanie Wam rzetelnych porad, abyście czuli się pewnie za kierownicą wymarzonego samochodu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły