To musisz koniecznie wiedzieć o awarii łożyska w kole! Zaskakujące objawy

To musisz koniecznie wiedzieć o awarii łożyska w kole! Zaskakujące objawy
Autor Łukasz Przybylski
Łukasz Przybylski22.05.2024 | 4 min.

Czy zauważyłeś dziwne odgłosy dochodzące z okolic kół Twojego samochodu? Może to być znak, że łożysko wymaga wymiany. Chociaż te elementy nie należą do części eksploatacyjnych, ich żywotność również jest ograniczona. Zwłaszcza jeśli dopuścisz się błędów podczas jazdy lub serwisowania auta, łożysko w kole może się zużyć znacznie szybciej. Dowiedz się, jakie są objawy awarii łożyska i jak sobie z nią poradzić.

Uszkodzone łożysko koła a właściwości jezdne samochodu

Jednym z istotniejszych objawów awarii łożyska w kole jest zauważalne pogorszenie właściwości jezdnych samochodu. Gdy łożysko jest już znacznie wyeksploatowane, kierowca może odczuwać problemy z utrzymaniem auta na zadanej trajektorii. Auto zaczyna wtedy ściągać na tę stronę, po której znajduje się uszkodzone łożysko.

Innym, równie niepokojącym sygnałem jest pojawienie się tzw. "poszarpywania" lub wibracji na kierownicy. Wszystkie te dolegliwości są zwiastunami poważniejszej awarii i bezwzględnie należy się im przyjrzeć. W przeciwnym razie łożysko może się całkowicie zniszczyć, blokując koło podczas jazdy.

Brak szybkiej reakcji grozi więc utratą kontroli nad pojazdem, a nawet oderwaniem się koła od nadwozia. Zwłaszcza że wraz z postępującym zużyciem elementy te emitują coraz większy, niepożądany hałas. Wobec tego przy pierwszych niepokojących sygnałach warto zaplanować wizytę w serwisie.

Dziwne odgłosy dochodzące z okolic koła. Buczenie, piski!

Najbardziej charakterystyczną oznaką zużycia łożyska koła są dziwne odgłosy, jakie zaczynają z niego dochodzić. Początkowo kierowca może zwrócić uwagę na ciche, jednak wyraźnie słyszalne "buczenie". Wraz z przyspieszaniem auta hałas ten staje się coraz głośniejszy i bardziej irytujący.

W miarę postępującego zużycia objawy złego łożyska w aucie zaczynają przybierać inny, bardziej niepokojący charakter. Zamiast buczenia mogą pojawić się przeraźliwe piski, a później również grzechoty i charakterystyczne stuki.

  • Początkowo niepokojące odgłosy mogą być słyszalne tylko podczas skręcania kołami lub po ruszeniu autem.
  • Z czasem stają się wyraźnie słyszalne również podczas jazdy na wprost.
  • Im głośniejszy i bardziej uciążliwy hałas, tym bliżej jest łożysko całkowitej awarii.

Pozostawienie niepokojąco brzmiącego łożyska bez interwencji będzie prowadzić do postępującego zniszczenia elementu. W efekcie konieczna będzie jego wymiana, która lepiej przeprowadzić wcześniej, oszczędzając sobie dodatkowych, często wysokich kosztów.

Czytaj więcej: Dlaczego warto wybrać opony premium? Zobacz kilka zaskakujących powodów

Wymiana łożyska koła naprawa - jak to zrobić prawidłowo i bezpiecznie

Zdjęcie To musisz koniecznie wiedzieć o awarii łożyska w kole! Zaskakujące objawy

Łożyska przegub naprawczy zawsze wymienia się w parach, a więc np. obie przednie lub obie tylne łożyska naraz. Zabieg ten może być przeprowadzony na dwa sposoby - poprzez wymianę samego łożyska lub całej piasty wraz z nim zintegrowanej.

W przypadku wymiany samego łożyska koła bardzo istotne jest, aby wykonać ją z należytą starannością. Najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalnemu serwisowi, posiadającemu specjalistyczny sprzęt do prawidłowego osadzania tanich łożysk koła.

Jeśli łożysko zostanie nieprawidłowo zamontowane, np. nabite młotkiem, bardzo szybko dojdzie do jego ponownego zużycia. Stąd wymiana łożyska w kole to zabieg, którego nie opłaca się wykonywać "na dziko". Znacznie lepiej zainwestować w usługę warsztatu i mieć pewność, że naprawa została przeprowadzona rzetelnie.

Terminowa wymiana łożysk pozwoli uniknąć groźnych konsekwencji ich awarii, a tym samym zapewni bezpieczeństwo jazdy przez kolejne lata użytkowania samochodu.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kabel plusowy do akumulatora: jak wybrać i zainstalować
  2. Znaki zodiaku – daty urodzin, miesiące i wygląd osoby urodzonej pod konkretnym znakiem zodiaku
  3. Renowacja i kolekcjonowanie klasycznych aut - wszystko co musisz wiedzieć
  4. Filtry powietrza - jak je czyścić i wymieniać? Zadbaj o zdrowie Twoje i bliskich!
  5. Jak zadbać o bezpieczeństwo i działanie urządzeń? Sprawdź konieczne czynności konserwacyjne
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Łukasz Przybylski
Łukasz Przybylski

Jako pasjonat motoryzacji testuję dla Was najnowsze auta elektryczne. Dzielę się moją wiedzą o tuningu i akcesoriach, aby Wasz pojazd był wyjątkowy. Interesują mnie wyścigi oraz historię motoryzacji. Lubię pisać o nowinkach technicznych i bezpieczeństwie na drodze. Moim celem jest dostarczanie Wam rzetelnych porad, abyście czuli się pewnie za kierownicą wymarzonego samochodu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły