Zaskakujące oznaki kiepskiego kierowania. Uważasz się za dobrego kierowcę?

Zaskakujące oznaki kiepskiego kierowania. Uważasz się za dobrego kierowcę?
Autor Łukasz Przybylski
Łukasz Przybylski27.04.2024 | 4 min.

Uważasz się za dobrego kierowcę? Sama świadomość nieprzestrzegania pewnych zasad ruchu drogowego może zdradzać wiele o Twoich umiejętnościach za kierownicą. Podczas prowadzenia samochodu zdarza się nam popełniać błędy, które mogą nieść poważne konsekwencje. Pora przyjrzeć się bliżej kilku częstym uchybieniom i spróbować się ich pozbyć.

Przepisy drogowe łamane bez refleksji

Wielu kiepskich kierowców łamie przepisy ruchu drogowego, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Brak świadomości tego, co wolno, a czego nie, na drodze, może zdradzać kiepskie umiejętności jazdy i braki w edukacji. Przyjrzyjmy się kilku przykładom takich nielegalnych zachowań.

Po pierwsze, wiele osób wjeżdża na skrzyżowanie, nawet jeśli nie ma miejsca, by je opuścić po drugiej stronie, blokując tym samym ruch. Jest to wyraźne złamanie przepisów, które może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji i korków. Po drugie, wielu kierowców zatrzymuje się podczas bezkolizyjnego skrętu w lewo lub w prawo, pomimo że piesi mają wtedy czerwone światło.

Innym przykładem jest nieużywanie pasów rozbiegowych przy wjeżdżaniu na drogę szybkiego ruchu. Wbrew pozorom nie jest to cwaniactwo, a sposób na bezpieczne i płynne włączenie się do ruchu. Jeszcze innym wykroczeniem jest zawracanie w miejscach, gdzie jest to zabronione podwójną linią ciągłą lub sygnalizacją świetlną.

 • Wjeżdżanie na skrzyżowanie bez możliwości opuszczenia go po drugiej stronie
 • Zatrzymywanie się podczas bezkolizyjnego skrętu
 • Nieużywanie pasów rozbiegowych
 • Zawracanie w niedozwolonych miejscach

Manewry wciąż sprawiające problemy

Nawet doświadczeni kierowcy często mają problemy z wykonywaniem niektórych manewrów na drodze. Jednym z nich jest parkowanie przed przejściem dla pieszych lub przejazdem dla rowerów. Zgodnie z przepisami, zakaz parkowania obowiązuje na przejściach oraz w odległości mniejszej niż 10 metrów przed nimi. Niestety, wielu kierowców lekceważy te zasady, stwarzając zagrożenie dla pieszych i rowerzystów.

Innym częstym błędem popełnianym przez kiepskich kierowców jest nieuzasadnione trzymanie się lewego pasa na drogach wielopasmowych. Kodeks drogowy nakazuje jazdę jak najbliżej prawej krawędzi, a lewy pas powinien być wykorzystywany jedynie do wyprzedzania. Po zakończeniu tego manewru należy wrócić na skrajnie prawy pas.

Kolejnym problemem jest zapominanie o użyciu kierunkowskazów przed zmianą pasa ruchu lub skrętem. Jest to kluczowe dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu, gdyż pozwala przewidzieć zamiary innych kierowców. Niestety, wielu z nich albo w ogóle nie sygnalizuje swoich zamiarów, albo robi to zdecydowanie za późno.

 • Parkowanie przed przejściami dla pieszych i przejazdami dla rowerów
 • Nieuzasadnione trzymanie się lewego pasa
 • Zapominanie o użyciu kierunkowskazów

Czytaj więcej: Rewelacyjny trik na trasę rowerową w Google Maps. Nikt ci tego nie zdradzi

Samochód nie samograj - pamiętaj te zasady

Zdjęcie Zaskakujące oznaki kiepskiego kierowania. Uważasz się za dobrego kierowcę?

Prowadzenie pojazdu wymaga pełnej koncentracji i przestrzegania szeregu zasad. Nawet drobne potknięcia mogą skutkować groźnymi sytuacjami na drodze. Dlatego tak ważne jest, aby każdy kierowca miał świadomość podstawowych przepisów i stosował się do nich.

Warto pamiętać o pierwszeństwie pieszych na przejściach i o tym, że nie można ich blokować, zatrzymując auto zbyt blisko. Podobnie rzecz się ma z rowerzystami – należy respektować ich prawo do bezpiecznej jazdy. Nie zapominajmy też o sygnalizowaniu kierunkowskazami każdej zmiany pasa czy skrętu, aby uprzedzić innych uczestników ruchu o naszych zamiarach.

Na koniec przypomnijmy sobie o obowiązku jazdy prawym pasem na drogach wielopasmowych, a także o tym, by nie wjeżdżać na skrzyżowania, jeśli nie ma możliwości ich płynnego opuszczenia. Stosowanie się do tych zasad to podstawa bezpiecznej jazdy i dowód na dobre umiejętności kierowcy.

Najczęściej zadawane pytania

Jednym z głównych sygnałów świadczących o słabych umiejętnościach kierowcy jest lekceważenie przepisów ruchu drogowego. Nieprzestrzeganie zasad dotyczących np. używania kierunkowskazów, parkowania czy jazdy lewym pasem bez wyprzedzania, to częste oznaki kiepskiego prowadzenia pojazdu.

Pasy rozbiegowe służą do bezpiecznego i płynnego włączania się do ruchu. Nieużywanie ich pełnej długości może zmusić innych kierowców do gwałtownego hamowania i stwarza ryzyko kolizji. Dlatego tak ważne jest właściwe wykorzystywanie "rozbiegówek" podczas wjeżdżania na drogę szybkiego ruchu.

Zawracanie jest dozwolone tylko w miejscach, gdzie nie jest to zabronione znakami drogowymi lub podwójną ciągłą linią. Wykonywanie tego manewru pomimo zakazu jest wykroczeniem i może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na jezdni.

Kodeks drogowy zabrania parkowania na przejściach dla pieszych, a także w odległości mniejszej niż 10 metrów przed nimi. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i zwiększenie ich widoczności dla innych uczestników ruchu.

Lekceważenie zasad określonych w kodeksie drogowym jest wykroczeniem, za które grożą kary grzywny lub nawet zatrzymanie prawa jazdy. Poważne wykroczenia mogą również skutkować wszczęciem postępowania karnego i poważniejszymi konsekwencjami prawnymi.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Kabel plusowy do akumulatora: jak wybrać i zainstalować
 2. Znaki zodiaku – daty urodzin, miesiące i wygląd osoby urodzonej pod konkretnym znakiem zodiaku
 3. Renowacja i kolekcjonowanie klasycznych aut - wszystko co musisz wiedzieć
 4. Filtry powietrza - jak je czyścić i wymieniać? Zadbaj o zdrowie Twoje i bliskich!
 5. Jak zadbać o bezpieczeństwo i działanie urządzeń? Sprawdź konieczne czynności konserwacyjne
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Łukasz Przybylski
Łukasz Przybylski

Jako pasjonat motoryzacji testuję dla Was najnowsze auta elektryczne. Dzielę się moją wiedzą o tuningu i akcesoriach, aby Wasz pojazd był wyjątkowy. Interesują mnie wyścigi oraz historię motoryzacji. Lubię pisać o nowinkach technicznych i bezpieczeństwie na drodze. Moim celem jest dostarczanie Wam rzetelnych porad, abyście czuli się pewnie za kierownicą wymarzonego samochodu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły