Jak zadbać o klimatyzację w aucie?

Jak zadbać o klimatyzację w aucie?
Autor Łukasz Przybylski
Łukasz Przybylski9 września 2023 | 7 min

Klimatyzacja w samochodzie to niezwykle ważny element wpływający nie tylko na komfort jazdy, ale również na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. W upalne dni dobrze działająca klimatyzacja potrafi uratować przed udarami cieplnymi i znacząco poprawić samopoczucie podczas podróży. Niestety, wielu kierowców zapomina o regularnej konserwacji tego układu, co może prowadzić do poważnych awarii i kosztownych napraw. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć jak prawidłowo dbać o klimatyzację w samochodzie.

Regularne czyszczenie i dezynfekcja

Odkurzanie filtra kabinowego co miesiąc

Filtr kabinowy zatrzymuje kurz i zanieczyszczenia z zasysanego do wnętrza powietrza. Jego regularne czyszczenie pozwoli utrzymać właściwy przepływ powietrza i wydajność klimatyzacji. Należy wyjąć filtr i dokładnie odkurzyć go za pomocą odkurzacza. Czynność tę warto wykonywać co miesiąc, a w okresie pylenia nawet częściej.

Mycie filtra przeciwpyłkowego raz w roku

Filtr przeciwpyłkowy można myć wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Trzeba go dokładnie wypłukać i dobrze wysuszyć przed ponownym zamontowaniem. Zabieg ten pozwoli usunąć nagromadzone zanieczyszczenia i przywrócić pełną skuteczność filtracji. Raz w roku warto także wymienić filtr na nowy.

Dezynfekcja układu raz w roku

W klimatyzacji gromadzą się zarazki, grzyby i bakterie, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Raz w roku zaleca się dezynfekcję układu za pomocą preparatów dostępnych w sklepach motoryzacyjnych. Pozwoli to zlikwidować nieprzyjemne zapachy i zminimalizować ryzyko alergii czy infekcji.

Kontrola szczelności układu

Sprawdzanie wycieków co roku

Nieszczelności w układzie klimatyzacji powodują ubytki czynnika chłodniczego, co znacząco obniża wydajność całego układu. Dlatego raz w roku warto sprawdzić szczelność w autoryzowanym serwisie i uzupełnić ubytek czynnika. Pozwoli to utrzymać optymalną pracę klimatyzacji.

Uzupełnianie czynnika raz na 2 lata

Nawet w szczelnym układzie poziom czynnika chłodniczego z biegiem czasu się obniża. Zaleca się kontrolę jego poziomu co 2 lata i uzupełnienie do zalecanej przez producenta wartości. Regularne uzupełnianie czynnika zapewni wysoką wydajność chłodzenia przez cały okres użytkowania samochodu.

Wymiana uszczelek w razie potrzeby

Uszczelki w układzie klimatyzacji ulegają z czasem zużyciu i mogą powodować nieszczelności. Dlatego w razie stwierdzenia ubytków czynnika, warto rozważyć wymianę uszczelek w autoryzowanym serwisie. Pozwoli to przywrócić szczelność układu i zapewni długą bezawaryjną pracę klimatyzacji.

Dbanie o prawidłową cyrkulację powietrza

Nie zasłanianie nawiewów i wylotów

Aby klimatyzacja mogła skutecznie schładzać lub ogrzewać wnętrze samochodu, konieczny jest swobodny przepływ powietrza. Nie należy niczym zasłaniać nawiewów na desce rozdzielczej ani kratek wylotowych. Pozwoli to na szybkie i równomierne rozprowadzenie schłodzonego lub nagrzanego powietrza w kabinie pasażerskiej.

Regularne odkurzanie kratek

Kurz i zanieczyszczenia gromadzące się w kratkach nawiewowych i wylotowych ograniczają cyrkulację powietrza. Dlatego warto je regularnie odkurzać, najlepiej razem z czyszczeniem filtra kabinowego. Swobodny przepływ powietrza zapewni wydajną i komfortową pracę układu klimatyzacji.

Utrzymywanie otworów w czystości

Otwory wlotowe do układu klimatyzacji, znajdujące się zazwyczaj przed przednią szybą, także wymagają okresowego czyszczenia. Zatyczają je liście, kurz i owady. Należy je oczyszczać na mokro, by zapewnić swobodny dopływ świeżego powietrza do wnętrza auta.

Stosowanie preparatów bakteriobójczych

Jak zadbać o klimatyzację w aucie?

Preparaty zapobiegające rozwojowi grzybów

W klimatyzacji samochodowej świetnie rozwijają się grzyby i pleśnie, które oprócz nieprzyjemnych zapachów mogą powodować reakcje alergiczne. Raz w roku warto zastosować preparat przeciwgrzybiczy, który zlikwiduje ewentualne zarodniki pleśni i zabezpieczy układ na dłuższy czas.

Środki usuwające nieprzyjemne zapachy

Nawet regularnie serwisowany układ klimatyzacji z czasem może emitować nieprzyjemne zapachy. Warto wtedy sięgnąć po specjalne odświeżacze i neutralizatory, które skutecznie usuną przykre woń i zadbają o świeżość w kabinie.

Preparaty czyszczące parownik skraplacza

Skraplacz, w którym następuje kondensacja czynnika chłodniczego, także wymaga okresowego czyszczenia. Preparaty do mycia parownika usuwają osady i zapobiegają obniżeniu wydajności całego układu klimatyzacji. Zabieg ten można wykonać samodzielnie lub zlecić serwisowi.

Regularne przeglądy serwisowe

Kontrola ciśnienia raz w roku

Raz w roku warto zlecić serwisowi kontrolę ciśnień roboczych w układzie klimatyzacji. Odpowiednie ciśnienie po stronie wysokiego i niskiego jest kluczowe dla wydajnej i bezawaryjnej pracy całego układu. Ewentualne nieprawidłowości zostaną wykryte i usunięte.

Test szczelności co 2 lata

Co 2 lata zaleca się wykonać dokładny test szczelności układu klimatyzacji w autoryzowanym serwisie. Pozwoli to wykryć nieszczelności, które w przyszłości mogą doprowadzić do poważnych awarii. W razie potrzeby serwis uzupełni również poziom czynnika chłodniczego.

Oczyszczanie układu co 5 lat

Kompleksowe oczyszczenie układu klimatyzacji zaleca się wykonywać co 5 lat lub po przebiegu około 100 000 km. Usunięte zostaną wszelkie złogi i osady, wymieniony olej oraz filtry osuszacza i odwadniacza. Procedura przywróci wydajność klimatyzacji jak w nowym samochodzie.

Prawidłowe użytkowanie

Włączanie na kilka minut przed jazdą

Aby schłodzić wnętrze przed jazdą, klimatyzację należy włączyć na kilka minut wcześniej, zanim wyruszymy w trasę. Pozwoli to także usunąć wilgoć z układu, co zapobiega zaparowaniu szyb.

Nieustawianie zbyt niskiej temperatury

Zbyt niska temperatura, szczególnie przy dużej różnicy w stosunku do temperatury zewnętrznej, może być szkodliwa dla zdrowia i powodować przeziębienia. Optymalna temperatura w kabinie to ok. 22-25°C.

Wyłączanie na postojach

Klimatyzację należy wyłączać podczas dłuższych postojów, np. na światłach czy korkach. Praca na biegu jałowym zużywa sprężarkę i zwiększa zapotrzebowanie na paliwo. Wystarczy włączyć wentylację w trybie nawiewu.

Podsumowanie

Regularna konserwacja i właściwa eksploatacja układu klimatyzacji są kluczowe, aby cieszyć się jego niezawodną pracą przez długie lata. Należy pamiętać o czyszczeniu filtrów, okresowej dezynfekcji układu oraz kontroli szczelności i parametrów pracy. Równie ważne jest dbanie o dobrą cyrkulację powietrza w kabinie i stosowanie preparatów bakteriobójczych. Nie można także zapominać o regularnych przeglądach serwisowych. Przestrzegając tych zasad, zapewnisz sobie komfort jazdy i niezawodność klimatyzacji w Twoim samochodzie.

Najczęstsze pytania

Zaleca się wymieniać filtr kabinowy raz w roku, najlepiej przed sezonem letnim. Nowy filtr zapewni najwyższą skuteczność filtracji kurzu i zanieczyszczeń.

Uzupełnianie czynnika chłodniczego powinno być wykonywane wyłącznie w autoryzowanym serwisie przez wykwalifikowany personel. Samodzielne uzupełnianie może doprowadzić do uszkodzenia układu.

O nieszczelnościach mogą świadczyć m.in. słaba wydajność chłodzenia, zwiększone parowanie szyb oraz obniżający się z czasem poziom czynnika chłodniczego.

Nie jest to zalecane, ponieważ powoduje marnotrawstwo energii i obniża sprawność klimatyzacji. Okna należy zamknąć, by układ mógł skutecznie schłodzić wnętrze auta.

Raz w miesiącu należy na kilka minut włączyć klimatyzację, aby smarowała się sprężarka i uszczelki. Zapobiegnie to ich przedwczesnemu zużyciu.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kabel plusowy do akumulatora: jak wybrać i zainstalować
  2. Kolektor ssący: czym jest i jak dbać o kolektor dolotowy
  3. Technologie bezpieczeństwa i przestrzeganie przepisów - jak zadbać o bezpieczeństwo w firmie?
  4. Łańcuchy na opony - jak zamontować bezpiecznie i skutecznie zapobiec poślizgom w czasie zimy?
  5. Pozycjonowanie strony w Google
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Łukasz Przybylski
Łukasz Przybylski

Jako pasjonat motoryzacji testuję dla Was najnowsze auta elektryczne. Dzielę się moją wiedzą o tuningu i akcesoriach, aby Wasz pojazd był wyjątkowy. Interesują mnie wyścigi oraz historię motoryzacji. Lubię pisać o nowinkach technicznych i bezpieczeństwie na drodze. Moim celem jest dostarczanie Wam rzetelnych porad, abyście czuli się pewnie za kierownicą wymarzonego samochodu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

EksploatacjaSkrzynia DSG - zalety i wady

Skrzynia DSG - podwójne sprzęgło łączy zalety manualnej i automatycznej skrzyni biegów. Zapewnia płynne, błyskawicznie szybkie zmiany przełożeń, większy komfort jazdy oraz potencjalne oszczędności paliwa. Jak działa i dla kogo się nadaje?