Aktualne ceny paliw 95 98 ON LPG w Polsce - Styczeń 2022

Aktualne ceny paliw 95 98 ON LPG w Polsce - Styczeń 2022
Autor Krzysztof Witkowski
Krzysztof Witkowski14 stycznia 2024 | 5 min

Aktualne ceny paliw w Polsce to temat, który interesuje każdego kierowcę. W styczniu 2022 benzyna 95, benzyna 98, olej napędowy i autogaz osiągnęły rekordowo wysokie poziomy. Warto sprawdzić, ile aktualnie kosztuje litr paliwa w Twoim województwie i porównać ceny między regionami Polski. Okazuje się, że różnice mogą być spore. Przygotowaliśmy zestawienie średnich cen wszystkich rodzajów paliw obowiązujących na stacjach benzynowych w całym kraju w podziale na województwa. Zobacz, gdzie zatankujesz najtaniej!

Średnie ceny paliw w Polsce

Średnie ceny paliw w Polsce w styczniu 2024 roku osiągnęły rekordowo wysoki poziom. Zgodnie z danymi na 7 stycznia 2024 benzyna 95 kosztowała średnio 6,26 zł za litr, benzyna 98 - 6,82 zł, olej napędowy - 6,43 zł, a autogaz LPG - 2,91 zł.

Widać wyraźnie, że w ciągu roku ceny paliw wzrosły bardzo znacząco. Jeszcze w styczniu 2023 średnie ceny prezentowały się następująco: benzyna 95 - 5,60 zł, benzyna 98 - 5,96 zł, olej napędowy - 5,83 zł, LPG - 2,71 zł.

Obserwując dynamikę wzrostu cen paliw, wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach będziemy mieli do czynienia z dalszymi podwyżkami.

Poniższa tabela prezentuje średnie ceny poszczególnych rodzajów paliw we wszystkich województwach w Polsce.

Województwo Benzyna 95 Benzyna 98 Olej napędowy LPG
Dolnośląskie 6,27 6,88 6,42 3,00

Najtańsze paliwa w Polsce

Analizując powyższe zestawienie, można stwierdzić, że obecnie najtańsze paliwa w Polsce znajdziemy na stacjach w województwach opolskim i podkarpackim. W przypadku benzyny 95 najniższe ceny występują właśnie w tych dwóch regionach - odpowiednio 6,21 zł i 6,19 zł za litr.

Z kolei najtańszy olej napędowy możemy zatankować w województwie lubuskim - średnia cena ON na dzień 7 stycznia 2024 wynosi tam 6,39 zł/l. Lubuskie jest także "najtańszym" województwem pod kątem gazu LPG - jego średnia cena to 3,00 zł za litr.

Najtańsze paliwa w poszczególnych województwach

Podsumowując - najtańsze paliwa w poszczególnych województwach możemy znaleźć w następujących regionach:

  • Benzyna 95 - opolskie i podkarpackie (po 6,19-6,21 zł/l)
  • Benzyna 98 - wielkopolskie (6,71 zł/l)
  • Olej napędowy - lubuskie (6,39 zł/l)
  • LPG - lubuskie (3,00 zł/l)

Czytaj więcej: Jak jeździć autem zimą? 9 porad dla bezpieczeństwa na drodze

Najdroższe paliwa w Polsce

W przypadku poszukiwania najdroższych paliw w kraju, zdecydowanym liderem jest województwo lubelskie. To właśnie tam znajdziemy najwyższe średnie ceny benzyny 95 (6,34 zł/l), benzyny 98 (6,98 zł/l) oraz autogazu LPG (2,97 zł/l).

Najdroższy olej napędowy zatankujemy natomiast w województwie mazowieckim - jego średnia cena to 6,50 zł/l. W wielu innych regionach nie jest jednak znacząco taniej...

Różnice w cenach paliw między województwami

Aktualne ceny paliw 95 98 ON LPG w Polsce - Styczeń 2022

Jak widać, istnieją spore dysproporcje w cenach paliw pomiędzy poszczególnymi województwami. Różnice sięgają nawet kilkunastu groszy na litrze - przy dzisiejszych cenach nie jest to kwota pomijalna.

Dla przykładu, tankując 50 litrów benzyny 95 w najtańszym województwie (opolskim) i najdroższym (lubelskim), różnica w rachunku wyniesie około 8 złotych (około 1,5% ceny).

Trendy cen paliw w styczniu 2024

Patrząc na zmiany cen paliw w ostatnich tygodniach i miesiącach, z całą pewnością można zaobserwować wyraźną tendencję wzrostową.

W ciągu zaledwie roku średnie ceny benzyny i oleju napędowego wzrosły o ponad 10%

Wszystko wskazuje na to, że kierowcy będą musieli przyzwyczaić się do coraz wyższych cen na dystrybutorach. Powodów takiego stanu rzeczy jest oczywiście wiele - sytuacja na światowych rynkach paliw i surowców, kurs dolara i euro, podatki, marże rafinerii i stacji benzynowych.

Niestety ciężko znaleźć argumenty, które przemawiałyby za obniżeniem się cen paliw w najbliższej przyszłości. Raczej należy spodziewać się ich dalszego wzrostu.

Porównanie cen benzyny, oleju i LPG

Analizując wzrosty cen poszczególnych paliw, największe podwyżki w skali roku dotyczyły benzyny 98 - jej cena wzrosła średnio o 14,5% z 5,96 zł/l do 6,82 zł/l. Na drugim miejscu znalazła się benzyna 95 ze wzrostem na poziomie 11,8%.

Najmniejszą podwyżkę odnotował autogaz LPG. Pomimo wzrostu ceny o ponad 7% w skali roku, nadal jest on zdecydowanie najtańszym paliwem do samochodów - średnia cena LPG w Polsce wynosi 2,91 zł/l.

Rodzaj paliwa Średnia cena 1.2023 Średnia cena 1.2024 Zmiana rok do roku
Benzyna 95 5,60 zł/l 6,26 zł/l + 11,8%
Benzyna 98 5,96 zł/l 6,82 zł/l + 14,5%

Podsumowanie

Podsumowując, w styczniu 2024 roku mamy do czynienia z rekordowo wysokimi cenami paliw w Polsce. Zarówno benzyna, olej napędowy, jak i autogaz zdrożały znacząco w ciągu ostatniego roku. Niestety wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości czekają nas dalsze podwyżki na stacjach benzynowych.

Analizując średnie ceny paliw w poszczególnych województwach, można zaobserwować spore różnice sięgające nawet kilkunastu groszy na litrze. Najtaniej zatankujemy obecnie w województwach opolskim i podkarpackim. Z kolei najwyższe ceny odnotowano w lubelskim i mazowieckim.

Porównując wzrosty cen benzyny 95 i 98 oraz oleju napędowego i LPG w skali roku, największą dynamikę wzrostu wykazuje benzyna 98. Jej średnia cena podskoczyła aż o 14,5%. Z kolei zdecydowanie najmniejszą zwyżkę zanotował autogaz, choć i tak jego średni koszt za litr wzrósł o 7%.

Podsumowując, rok 2023 przyniósł rekordowe podwyżki cen paliw, a wszystko wskazuje na to, że w 2024 roku ta niekorzystna dla kierowców tendencja będzie kontynuowana. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i przygotować na coraz wyższe kwoty na stacjach benzynowych.

Najczęstsze pytania

Głównym powodem gwałtownych podwyżek cen paliw jest sytuacja na światowych rynkach ropy naftowej i paliw. Mamy do czynienia ze wzrostem popytu w obliczu ograniczonej podaży. Dodatkowo na ceny wpływają także kurs dolara i euro, zmiany stawek podatków, wysokie marże koncernów paliwowych i stacji benzynowych.

Na końcową cenę paliwa wpływają: koszt zakupu paliwa przez stację od dostawcy, marża stacji benzynowej, podatek VAT, podatek akcyzowy oraz opłata paliwowa i opłata emisyjna. Te składniki sumują się, tworząc cenę widoczną na dystrybutorze.

Według ekspertów i analityków rynku paliwowego, w najbliższym czasie raczej nie należy oczekiwać spadku cen benzyny, oleju napędowego czy LPG. Sytuacja geopolityczna i gospodarcza będzie raczej sprzyjać dalszym podwyżkom niż obniżkom.

Zgodnie z danymi na 7 stycznia 2024 roku, najtańsze paliwa można znaleźć w województwach opolskim i podkarpackim. To tam odnotowano najniższe średnie ceny benzyny 95 i oleju napędowego spośród wszystkich regionów.

Porównując średnie ceny paliw w styczniu 2023 i 2024 roku, największą dynamikę wzrostu wykazuje benzyna 98 - jej cena wzrosła o 14,5%. Najmniejszą podwyżkę zanotował autogaz LPG, choć i tak jego cena wzrosła o ponad 7%.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kabel plusowy do akumulatora: jak wybrać i zainstalować
  2. Jak obliczyć i zapłacić akcyzę za samochód? stawki podatku akcyzowego
  3. Renowacja i kolekcjonowanie klasycznych aut - wszystko co musisz wiedzieć
  4. Filtry powietrza - jak je czyścić i wymieniać? Zadbaj o zdrowie Twoje i bliskich!
  5. Jak zadbać o bezpieczeństwo i działanie urządzeń? Sprawdź konieczne czynności konserwacyjne
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Krzysztof Witkowski
Krzysztof Witkowski

Od zawsze intrygowała mnie moc i piękno maszyn na czterech kółkach, dlatego chcę podzielić się tą fascynacją z Wami. Na naszej stronie znajdziecie recenzje najnowszych modeli samochodów, porady dotyczące konserwacji pojazdów, a także ciekawostki ze świata motoryzacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły