Jak zdobyć zwrot za bilet PKP? 5 ważnych informacji, o których musisz wiedzieć

Jak zdobyć zwrot za bilet PKP? 5 ważnych informacji, o których musisz wiedzieć
Autor Łukasz Przybylski
Łukasz Przybylski08.05.2024 | 3 min.

Zakupione z wyprzedzeniem bilety PKP często okazują się atrakcyjną ofertą. Niestety, czasami nasze plany się zmieniają i musimy zrezygnować z zarezerwowanego połączenia. Na szczęście istnieją sposoby na zwrot pieniędzy za niewykorzystany bilet. W tym artykule przedstawimy 5 kluczowych informacji, które ułatwią Ci odzyskanie gotówki za bilet PKP.

Zwrot biletu PKP kupionego przez internet

Coraz więcej osób decyduje się na zakup biletu PKP online. To wygodny i szybki sposób na rezerwację podróży koleją bez wychodzenia z domu. Jednak czasami nasze plany się zmieniają i musimy zrezygnować z zakupionego wcześniej biletu PKP. Na szczęście proces zwrotu biletu PKP przez internet jest prosty i intuicyjny.

Jeśli bilet PKP został kupiony bez zakładania konta, wystarczy wejść w link przesłany na adres e-mail po dokonaniu zakupu. Następnie należy podać numer biletu i adres mailowy, a następnie odszukać opcję "opłacone" i wybrać "rezygnuj". System elektroniczny pokieruje użytkownika przez kolejne kroki.

W przypadku zakupu biletu PKP online na koncie, procedura jest podobna - wystarczy się zalogować, odszukać właściwy bilet i zrezygnować z niego. Pieniądze za zwrot biletu PKP zwykle wracają na konto w ciągu 2-3 dni roboczych, ale może to potrwać do 30 dni.

Decydując się na zwrot biletu PKP przez internet, należy pamiętać o opłatach za rezygnację, które wzrastają wraz z upływem czasu do odjazdu pociągu.

Zwrot biletu PKP kupionego w kasie biletowej

Niektórzy podróżni wciąż preferują zakup biletu PKP w tradycyjnej kasie biletowej. W takim przypadku można dokonać zwrotu biletu PKP w dowolnej kasie należącej do przewoźnika obsługującego ten kurs. Istnieje szansa, że pieniądze za zwrot biletu PKP zostaną zwrócone od ręki.

W kasie można również zwrócić bilet PKP kupiony przez internet. W tym celu należy udać się do Centrum Obsługi Klienta lub kasy PKP Intercity świadczącej takie usługi. Ułatwi to procedurę i pozwoli szybciej odzyskać należność.

Podobnie jak przy zwrocie biletu PKP online, należy liczyć się z potrąceniem opłaty za rezygnację z przejazdu. Im bliżej daty odjazdu pociągu, tym opłata będzie wyższa.

  • Do dnia poprzedzającego wyjazd - 5% ceny biletu
  • Do 30 minut przed odjazdem - 10% ceny biletu
  • Poniżej 30 minut przed odjazdem - 20% ceny biletu

Czytaj więcej: Czy kupiłem porządny miernik ciśnienia za 13 zł z Aliexpress?

Zasady uzyskania zwrotu za bilet PKP po odjeździe pociągu

Zdjęcie Jak zdobyć zwrot za bilet PKP? 5 ważnych informacji, o których musisz wiedzieć

A co jeśli chcesz dokonać zwrotu biletu PKP już po wyjeździe pociągu? Nie ma problemu - jest to możliwe pod pewnymi warunkami. Podróżny musi uzyskać poświadczenie od konduktora lub w kasie biletowej, które będzie podstawą do ubiegania się o należność.

Poświadczenie można otrzymać najpóźniej przed upływem terminu ważności biletu PKP lub, w przypadku przejazdów z rezerwacją miejsc, do 60 minut po rozpoczęciu jego ważności. Ważne, aby nie przekroczyć tego terminu.

Po zdobyciu poświadczenia można ubiegać się o zwrot biletu PKP w terminie do 3 miesięcy od jego otrzymania. Należy udać się z poświadczeniem do kasy biletowej i tam dokonać formalności. Opłata za rezygnację będzie potrącona zgodnie ze standardowymi zasadami PKP.

Niezależnie od sposobu zakupu biletu PKP, warto pamiętać, że im wcześniej podejmiemy decyzję o rezygnacji z przejazdu, tym mniejsze będą koszty. Pozwoli to zaoszczędzić więcej pieniędzy podczas zwrotu biletu PKP.

Najczęściej zadawane pytania

Tak, zwrot biletu PKP kupionego przez internet jest możliwy. Wystarczy wejść w link przesłany na adres mailowy po zakupie biletu, podać numer biletu i swój e-mail, a następnie wybrać opcję "rezygnuj". System elektroniczny pokieruje użytkownika przez kolejne kroki.

Po dokonaniu zwrotu biletu PKP online, pieniądze zwykle wracają na konto w ciągu 2-3 dni roboczych, ale może to potrwać do 30 dni. W przypadku zwrotu biletu w kasie, istnieje szansa na otrzymanie należności od ręki.

Wysokość opłaty za zwrot biletu PKP zależy od tego, jak wcześnie zostanie dokonana rezygnacja. Wynosi ona: 5% ceny biletu - dzień przed wyjazdem, 10% - do 30 minut przed odjazdem, 20% - poniżej 30 minut przed odjazdem.

Tak, zwrot biletu PKP jest możliwy nawet po wyjeździe pociągu. Podróżny musi jednak uzyskać poświadczenie od konduktora lub w kasie biletowej, a następnie ubiegać się o należność w terminie do 3 miesięcy od otrzymania poświadczenia.

Bilet PKP kupiony w kasie można zwrócić w dowolnej kasie należącej do przewoźnika obsługującego dany kurs. W przypadku biletu PKP kupionego online, należy udać się do Centrum Obsługi Klienta lub kasy PKP Intercity świadczącej takie usługi.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kabel plusowy do akumulatora: jak wybrać i zainstalować
  2. Znaki zodiaku – daty urodzin, miesiące i wygląd osoby urodzonej pod konkretnym znakiem zodiaku
  3. Renowacja i kolekcjonowanie klasycznych aut - wszystko co musisz wiedzieć
  4. Filtry powietrza - jak je czyścić i wymieniać? Zadbaj o zdrowie Twoje i bliskich!
  5. Jak zadbać o bezpieczeństwo i działanie urządzeń? Sprawdź konieczne czynności konserwacyjne
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Łukasz Przybylski
Łukasz Przybylski

Jako pasjonat motoryzacji testuję dla Was najnowsze auta elektryczne. Dzielę się moją wiedzą o tuningu i akcesoriach, aby Wasz pojazd był wyjątkowy. Interesują mnie wyścigi oraz historię motoryzacji. Lubię pisać o nowinkach technicznych i bezpieczeństwie na drodze. Moim celem jest dostarczanie Wam rzetelnych porad, abyście czuli się pewnie za kierownicą wymarzonego samochodu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły