Kursy redukujące punkty karne - wszytko, co musisz wiedzieć

Kursy redukujące punkty karne - wszytko, co musisz wiedzieć
Autor Dominik Mróz
Dominik Mróz24.02.2024 | 6 min.

Kursy redukujące punkty karne to obecnie jedyne dostępne narzędzie pozwalające wymazać z konta część nabytych punktów karnych. Dzięki udziałowi w 8-godzinnym szkoleniu teoretycznym i praktycznym można pozbyć się 6 punktów karnych. Niestety, po zmianach przepisów w 2022 roku, kursy te znacznie podrożały i kosztują średnio około 900-1000 zł. Mimo wysokiej ceny wielu kierowców decyduje się na redukcję punktów, aby zachować prawo jazdy w przypadku popełnienia kolejnego wykroczenia.

Jak działają kursy redukujące punkty karne?

Kursy redukujące punkty karne to specjalne szkolenia organizowane przez ośrodki doskonalenia techniki jazdy, których celem jest zmniejszenie liczby punktów karnych zgromadzonych przez kierowcę na koncie w Centralnej Ewidencji Kierowców. Po ukończeniu kursu z konta kierowcy odejmowanych jest 6 punktów karnych.

Kursy te stanowią obecnie jedyną możliwość legalnego "wyzerowania" części punktów karnych. Dzięki temu kierowcy z dużą liczbą punktów mają szansę utrzymać swoje uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku popełnienia kolejnego wykroczenia drogowego.

Warunkiem skorzystania z możliwości redukcji punktów karnych jest posiadanie prawa jazdy minimum od roku. Kursy nie są przeznaczone dla osób, które nabyły uprawnienia niedawno.

Po ukończeniu kursu, punkty karne zostają automatycznie odjęte z konta kierowcy bez konieczności wizyty w urzędzie czy wyrabiania nowego prawa jazdy. Informacja o redukcji punktów trafia do CEPiK.

Kiedy można przystąpić do kursu redukującego punkty karne?

Kursy redukujące punkty karne można odbywać maksymalnie raz na 6 miesięcy. Oznacza to, że po zaliczeniu kursu i odjęciu 6 punktów karnych, kolejny raz będzie można go odbyć najwcześniej po upływie pół roku.

To ograniczenie ma na celu uniemożliwienie zbyt częstego "czyścenia" konta z punktów karnych. Z drugiej strony daje to kierowcom szansę stopniowego obniżania liczby punktów na koncie, jeśli z jakichś powodów zgromadzili ich zbyt wiele.

Ile kosztuje kurs redukujący punkty karne?

Opłata za kurs redukujący punkty karne wynosi średnio od 900 do 1000 zł. Jest to zdecydowanie wyższa kwota niż przed zmianą przepisów w 2022 roku, kiedy kursy kosztowały około 300-400 zł.

Wzrost cen spowodowany jest nałożeniem przez ustawodawcę nowych wymogów dotyczących obsady kursów. Obecnie muszą być one prowadzone m.in. przez policjanta, psychologa oraz instruktora nauki jazdy z odpowiednimi uprawnieniami.

Mimo wysokiej opłaty, dla wielu kierowców udział w kursie i możliwość odzyskania części punktów karnych jest wart tej ceny. Pozwala to zachować uprawnienia w przypadku popełnienia kolejnego wykroczenia drogowego.

Kto może przystąpić do kursu redukującego punkty karne?

Kursy redukujące punkty karne przeznaczone są dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy minimum od 12 miesięcy. Nie mogą z nich skorzystać osoby, które zdobyły uprawnienia w ciągu ostatniego roku.

Dodatkowym warunkiem jest posiadanie na koncie maksymalnie 24 punkty karne. Jeśli liczba punktów przekracza ten limit, szkolenie nie jest możliwe.

Wyjątkiem są tu osoby, które rozpoczęły kurs przed przekroczeniem 24 punktów. Mogą go dokończyć i zaliczyć nawet mając ich więcej, pod warunkiem, że w momencie zapisywania się na szkolenie limit nie został przekroczony.

Kto nie może przystąpić do kursu redukującego punkty karne?

 • Kierowcy z prawem jazdy krócej niż 12 miesięcy
 • Osoby, które mają 25 lub więcej punktów karnych
 • Kierowcy, którzy ukończyli poprzedni kurs redukujący punkty karne w ciągu ostatnich 6 miesięcy

Gdzie zapisać się na kurs redukujący punkty karne?

Kursy redukujące punkty karne - wszytko, co musisz wiedzieć

Kursy redukujące punkty karne organizowane są przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Aby zapisać się na kurs, należy:

 1. Zgłosić się do wybranego WORD z dokumentem tożsamości i wypełnioną kartą zgłoszenia na kurs
 2. Uiścić opłatę (średnio 900-1000 zł) za udział w kursie
 3. Podać do WORD potwierdzenie wniesienia opłaty
 4. Odebrać skierowanie na kurs

W niektórych ośrodkach cały proces rejestracji można przejść online, bez konieczności osobistej wizyty.

Jak wygląda kurs redukujący punkty karne?

Kurs redukujący punkty karne składa się z części teoretycznej i praktycznej.

Część teoretyczna trwa 8 godzin i prowadzona jest w formie wykładów i ćwiczeń. Uczestnicy poznają przepisy ruchu drogowego, dowiadują się o psychologicznych aspektach prowadzenia pojazdu, przyczynach i skutkach wypadków drogowych. Omówione są także zagadnienia związane z odpowiedzialnością karną kierowców.

Część praktyczna obejmuje jazdę samochodem po placu manewrowym lub specjalnym torze. Kierowcy wykonują typowe manewry, takie jak hamowanie awaryjne z różnych prędkości, omijanie przeszkód, jazdę po łukach. Celem tych ćwiczeń jest nabycie umiejętności panowania nad pojazdem w sytuacjach niebezpiecznych i uniknięcia kolizji.

Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę, w tym psychologa transportu, policjanta oraz instruktora nauki jazdy.

Kurs kończy się wydaniem zaświadczenia o jego ukończeniu, które jest podstawą do odjęcia 6 punktów karnych z konta kierowcy w CEPiK.

Jak często można odbyć kurs redukujący punkty karne?

Kursy redukujące punkty karne można odbywać nie częściej niż co 6 miesięcy. Oznacza to, że po zaliczeniu kursu i skasowaniu 6 punktów karnych, kolejny będzie można odbyć najwcześniej po upływie pół roku.

Jest to zabezpieczenie przed zbyt częstym "czyśceniem" konta kierowcy z punktów karnych. Gdyby nie to ograniczenie, nieuczciwi kierowcy mogliby co jakiś czas brać udział w kursie i w ten sposób unikać konsekwencji łamania przepisów ruchu drogowego.

Z drugiej strony 6-miesięczna przerwa pozwala stopniowo obniżać liczbę punktów na koncie, jeśli kierowca faktycznie chce poprawić swoje zachowanie na drodze i popełnił w przeszłości szereg wykroczeń.

Podsumowanie

Kursy redukujące punkty karne to jedyne legalne narzędzie pozwalające wymazać część punktów karnych z konta kierowcy. Dzięki udziałowi w szkoleniu teoretyczno-praktycznym można odzyskać 6 punktów. Niestety po zmianie przepisów koszt takiego kursu wzrósł do około 900-1000 zł. Mimo wysokiej ceny, dla wielu kierowców jest to jedyna szansa na utrzymanie uprawnień w przypadku kolejnych wykroczeń.

Kursy redukujące punkty karne przeznaczone są dla osób z prawem jazdy powyżej roku i maksymalnie 24 punktami karnymi. Można je odbywać co 6 miesięcy. To rozwiązanie daje szansę stopniowej eliminacji punktów karnych z konta.

5 Podobnych Artykułów

 1. Kabel plusowy do akumulatora: jak wybrać i zainstalować
 2. Jak obliczyć i zapłacić akcyzę za samochód? stawki podatku akcyzowego
 3. Renowacja i kolekcjonowanie klasycznych aut - wszystko co musisz wiedzieć
 4. Filtry powietrza - jak je czyścić i wymieniać? Zadbaj o zdrowie Twoje i bliskich!
 5. Jak zadbać o bezpieczeństwo i działanie urządzeń? Sprawdź konieczne czynności konserwacyjne
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Dominik Mróz
Dominik Mróz

Jestem zapalonym motoryzacyjnym testerem. Na tym blogu dzielę się przemyśleniami na temat nowych modeli samochodów, które miałem okazję prowadzić. Staram się obiektywnie oceniać zalety i wady testowanych aut. Interesują mnie zagadnienia związane z ekologią i elektromobilnością. Uwielbiam też sportowe wyczyny na torze wyścigowym

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły